Rok 2024 zahajujeme výstavou plakátů, která se tematicky věnuje otázce antisemitismu v naší společnosti a boji proti němu prostřednictvím umění. Zároveň u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu připomíná výraz silné občanské sounáležitosti, který zamířil do vládních kruhů a díky kterému se podařilo zachránit téměř padesát tisíc bulharských židů před deportací do koncentračních táborů.
„Mezinárodní trienále scénického plakátu – Sofie jako aktuální platforma nikdy nezůstává lhostejné k významným tématům. Vedeni přesvědčením, že lidskost je vlastností umění, jsme přijali pozvání Státního kulturního institutu při Ministerstvu zahraniční Bulharské republiky zapojit se do tohoto projektu. Věříme, že plakát nese zvláštní sílu prosazovat pozici a připomínat důležitá poslání, proto jsme se obrátili na dvanáct současných vizuálních umělců, kteří nás o vlivu plakátu již mnohokrát přesvědčili. Ke svým bulharským kolegům se přidal maďarský umělec Péter Pócs, aby tak společně s Annou Simeonovou, Ivanem Kašlakovem, Kirilem Zlatkovem, Ljubou Tomovou, Margaritou Dončevovou, Majou Stajkovou, Milou Lozanovou, Nenko Atanasovem, Petarem Čučuligovem, Radoslavou Boor a Strahilem Dimitrovem vytvořili jedinečnou kolekci.
Výsledkem práce uznávaných vizuálních umělců je kolekce inspirovaná posláním humanismu a postavení se antisemitismu; kolekce vyprávějící příběh zachráněných padesáti tisíc bulharských Židů během druhé světové války; kolekce zachycující výraz občanské a tvůrčí reakce na xenofobii a násilí, proti jakékoliv formě neuznání lidské důstojnosti a práva na život.
Kolekce plakátů vznikla ve spolupráci Mezinárodního trienále scénického plakátu v Sofii a Státního kulturního institutu při Ministerstvu zahraničí Bulharské republiky v rámci projektu Strategické spolupráce Bulharska a Norska, jako podpora mezinárodních iniciativ Bulharské republiky v boji proti antisemitismu a ochrany židovského kulturně-historického dědictví.“ Albena Spasova