Jedinečná kolekce sto padesáti tištěných plakátů vzešla z open callu, kterého se zúčastnilo 347 umělců z 50 zemí světa. Výstava přináší pohled výtvarníků na ženská práva, jejich stav napříč zeměmi, generacemi, pohlavím i společenským postavením. Je svědectvím o tom, že v 21. století je naše společnost značně diferencována. Výstava má na jednu stranu sociální a silně alarmující aspekt, na stranu druhou neuhýbáme před uměleckým zpracováním. Při finálním výběru z přijatých 678 plakátů bylo naší snahou představit co možná nejširší spektrum tvůrců a vysoce kvalitních plakátů. Vznikla unikátní sbírka plakátů, jejíž ambicí je oslovit publikum na pražských výstavách a poté cestovat za hranice České republiky a oslovovat publikum prostřednictvím svébytného vizuálního a komunikačního média.
Druhá lokace výstavy plakátů se nachází ve foyer Národní technické knihovny v Praze 6, které je přístupné zdarma.
Do short listu se vešlo velké množství legend např. hvězdy polského plakátu Lex Drewinski a Agnieszka Ziemiszewska; předseda ukrajinského Trienále plakátu The 4th Block Oleg Veklenko a designér Mykola Kovalenko z Ukrajiny; zástupci íránského plakátu a grafiky – Aménéh Moayedi, grafická designérka a organizátorka výstav a čelní představitelka hnutí na podporu íránských žen Women. Life. Freedom, a oceňovaný Sina Afshtar; ale i začínající umělci. Český plakát představují tři generace umělců. Doyen českého plakátu, výtvarník, grafik Jan Rajlich ml., grafický designér Oleg Slepcoff a Anna Drozenová, která momentálně studuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
„Vyhlédly jsme si několik umělců, o kterých jsme věděly, že mají silné plakáty na téma práva žen, nebo že se tématikou všeobecně zabývají. S obrovskou pokorou jsme je oslovily s konkrétní výzvou zúčastnit se našeho projektu. Drtivá většina reagovala na pozvání velmi pozitivně a díky tomu se nám podařilo vytvořit silnou kolekci, ve které jsou plakáty zkušených a oceněných umělců vedle mladých talentovaných výtvarníků. Potěšilo mě, že komunita umělců zabývajících se plakátem nás podpořila v naší první výstavě,“ prozradila Radoslava Boor, kurátorka ARTtention Prague.
Kromě samotných plakátů jsme umělkyním a umělcům pokládaly dvě otázky. Mohli nám napsat něco o sobě a jejich motiv, co je vedlo k vytvoření konkrétního plakátu. Každá umělecká vize je tak podpořena často silným a osobním příběhem. Ty můžete nyní společně s ukázkami plakátu sledovat každý den na našem Instagramovém účtu.
Padesát umělců, kteří se dostali na short list:
Agnieszka Ziemiszewska (Polsko), Akram Mokhber (Írán, Německo), Ameneh Moayedi (Írán), Anna Drozenová (Česko), Bartosz Mamak (Polsko), Bertug Bilgin (Turecko), Bright Woo (Čína), Christopher Han (Jižní Korea), Daniel Meier (Německo), Dmytro Dziuba (Ukrajina), Emran Abtahi – (Írán), Erin Sedra (USA), Gitte Kath (Dánsko), Goyen Chen (Thaj-wan), Hyungjoo A. Kim (USA), Ivan Kashlakov (Bulharsko), Jan Rajlich, ml. (Česko), Jianfei Lu (Čína), Joanna Górska (Polsko), Kaled Avila (Mexiko), Keith Kitz (USA), Lenka Sisák (Slovensko), Lex Drewinski (Polsko), Luka Prstojevic (Srbsko), Łukasz Zwolan (Polsko), Lyuba Tomova (Bulharsko), Maria Eletta Baroni (Itálie), Mario Fuentes (Ekvádor), Masoud Saffari (Írán), Michel Bouvet (Francie), Mohammad Afshar (Írán), Mykola Kovalenko (Ukrajina/Slovensko), Natalia Volpe (Argentina), Oleg Slepcoff (Česko), Oleg Veklenko (Ukrajina), Olga Czechowska (Polsko), Patrycja Longawa (Polsko), Pepo Almonte (Mexiko), Péter Pócs (Maďarsko), Qiang Gang (Čína), Rafael Ramirez Lozano (Mexiko), Raqee S. Najmuldeen (Irák), Rosalio Rodriguez (Mexiko), Samira Khorshidi – Iran, Taber Calderon (USA), Tomaso Marcolla (Itálie), Vitaly Bondar (Bělorusko), Vlad Mychajliv (Ukrajina), Wesam Haddad (USA), Zlatan Dryanov (Bulharsko)
Více informací o výstavě a celém projektu najdete na našem webu a sociálních sítích.