Струнен квартет „Кодам” ще участва в Гала-концерта на лауреатите на престижния международен конкурс „Концертино Прага”. Младите български музиканти Виктор Тренев (цигулка), Ния Лечева (цигулка), Сирма Баръмова (виола) и Сион Найман (виолончело) бяха удостоени с втора награда в конкурсната категория „Квартет”, като първа награда не бе присъдена. В Прага те ще изпълнят теми от „Семпла симфония” на Бенджамин Бритън.7
Конкурсът „Концертино Прага” се провежда от 1966 г. под патронажа на Чешкото радио. В него могат да вземат участие музиканти до 18 години. Конкурсът е само със записи. В него участват много от партньорските радиостанции от Еврорадио, сред които и Българското национално радио. Поредното издание беше за малки камерни ансамбли – дуо, трио, квартет и квинтет. На 23 януари международното жури, съставено от музиканти и журналисти, определи победителите в четирите категории. Сред тях освен квартет „Кодам” от Софийското музикално училище, е и дуо „Апасионато“ – Димитър Димитров (флейта) и Николай Димитров (пиано) от Музикалното училище в Русе, които през 2017 г. гостуваха в Прага по покана на Българския културен институт.


+420 233 326 862