EUNIC Library BCI Prague May 2019

V den 24. května oslavují Bulhaři doma i v zahraničí Den bulharské kultury a slovanského písemnictví. I během tohoto měsíce se můžete v rámci projektu EUNIC Library Sdružení evropských kulturních institutů v Praze seznámit s dílem pěti současných bulharských spisovatelů.

Anžel Rajmond Vagenštajn (1922) je bulharský spisovatel, scénárista, režisér a publicista. Jeho romány vychází kromě Bulharska v České republice, Německu, Rusku, Francii, Makedonii, Španělsku, Polsku, Itálii, Izraeli, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Skvělá trilogie Pět knih Izákových, Daleko od Toleda a Sbohem Šanghaji jsou věnovány osudu evropských židů během druhé světové války a představují virtuózní vodopád erudovanosti, tajemství, moudrosti a mocné vypravěčské energie. Jeho literární dílo bylo oceněno nejvyššími mezinárodními cenami, včetně Evropské ceny za literaturu Jean Monnet a výroční literární ceny Svazu bulharských spisovatelů, Sorbony a UNESCO.

Viktor Paskov (1949-2009) byl bulharský spisovatel, básník, scénárista, hudebník a muzikolog. V roce 1987 způsobil senzaci svou Baladou o Georgu Henychovi, která je jednou z nejvýznamnějších knih současné bulharské literatury. Vypráví o skutečné osobnosti – českém houslařském mistrovi Georgu Henychovi, který žil v Sofii, kde v osamění a chudobě prožíval své poslední dny. Román byl přeložen do všech evropských jazyků a byl oceněn mnoha bulharskými a evropskými cenami. Mezi další Paskovovy knihy patří např. Německo – špinavá pohádka (1992), Aleluja (Sebrané spisy, 2001), Pitva lásky (2005), Z pohledu Gauguina (2008).

Teodora Dimova (1960) patří mezi nejznámější a nejčtenější bulharské spisovatele současnosti. Je autorkou devíti divadelních her, které byly inscenovány v Bulharsku i na zahraničních scénách. V posledních letech jí vyšly romány Emine, Adriana, Matky, Marma, Mariam a povídka První narozeniny. V roce 2006 vyhrál román Matky Cenu za východoevropskou literaturu Bank Austria a KulturKontakt. Kniha se v Bulharsku dočkala jedenácti vydání a byla přeložena do devíti jazyků, včetně češtiny. Českého překladu se dočkal i její dřívější román Adriana.

Georgi Gospodinov (1968) je jedním z nejpřekládanějších bulharských spisovatelů od roku 1989. Píše poezii, prózu, divadelní hry i filmové scénáře. Je autorem několika básnických sbírek, které byly přeloženy do češtiny, němčiny a portugalštiny. Jeho první román Přirozený román (1999) vyšel ve dva a dvaceti jazycích, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština. Jeho román Fyzika smutku se stala skutečnou literární senzací, která na podzim roku 2018 dobyla i české literární pole. Gospodinov získává za svou literaturu právem vysoká ocenění.

Zachari Karabašliev (1968) píše prózu a drama. Je autorem románu 18% šedé – bestselleru s 25 vydáními v Bulharsku a překladem v USA, Francii, Polsku, Chorvatsku, Srbsku, na Slovensku aj. Umístil se mezi sto nejoblíbenějšími knihami bulharských čtenářů v kampani BBC Velké čtení. Zachari Karabašiev byl zahrnut do prestižní americké antologie Nejlepší evropská próza 2018. Jeho povídky a divadelní hry jsou překládány do mnoha jazyků.

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.