Vánoční pohádky v předvánoční Praze
17.12.2010 se sálem Bulharského kulturního institutu rozezněly Vánoční pohádky – koncert klasické hudby dua Fani Kucarova (piano) a Vencislav Trifonov(klarinet). Na programu byly skladby známých skladatelů (Albioni, Schumann, Levenberg), jakožto i Malou prodavačku zápalek Rumena Bojadžieva ml. Krásná hudba v podání talentovaných bulharských hudebníků naplnila četné publikum vánoční náladou. Tento koncert byl symbolickým svátečním pozdravem a přání ze strany Bulharského kulturního institutu českému publiku a bulharské menšině v Praze.

Piano a klarinet, dva z nejpopulárnějších klasických nástrojů se často používají pro komorní hudbu. Duo Fani Kucarova(piano) a Vencislav Trifonov(klarinet) bylo založeno v roce 2009 – po úspěšné kariéře a účasti v různých komorních formacích obou hudebníků.
Repertoár dua zahrnuje skladby různých stylů a skladatelů, jakožto i řadu autorů a skladeb málo známých bulharskému publiku.
Fani Kucarova začala na piano ve věku pěti let pod vedení Lidie Kutevy. Vystudovala Národní hudební školu Ljubomir Pipkov a Státní hudební akademii Pančo Vladigerov ve třídě prof. Mileny Mollové. Svůj první samostatný koncert přednesla ve 12 letech a ve 13 poprvé hrála s Orchestrem Národního rádia s dirigentem Kamenem Goleminovem. Fani Kucarova se s různými formacemi účastní festivalů Sofijská komorní scéna, Hudba na hradě, Nová bulharská hudba aj.
Každoročně nahrává pro Bulharské národní rádio. Koncertuje v Maďarsku, Řecku, Makedonii, Rakousku, Čechách, Polsku a jinde.
Vencislav Todorof se narodil v roce 1982 v Pazardžiku. Své hudební vzdělání začíná v šesti letech pianem a ve 13 klarinetem. Vystudoval Střední hudební školu Dobri Petkov v Plovdivu a Státní hudební akademii Pančo Vladigerov ve třídě pro klarinet u prof. Petko Radeva. Jako sólista se Vencislav Todorov objevuje s Plovdivskou filharmonií, Studentským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem města Pazardžik jakožto v mnoha recitálech a koncertech. Jeho repertoár zahrnuje sólové i komorní díla. V roce 2007 získal velkou cenu Mezinárodní soutěže Hudba a země. V současnosti je Vencislav pomosný vedoucím skupiny klarinetu při orchestru Národního hudebního divadla Stefan Makedonski.

Mikuláš v Praze
6.prosince 2010 proběhl v kulturním centru Casa Gelmi v Praze Nikulden (bulharský Mikuláš) – folklorní večer, věnovaný balkánským národním tancům a pravoslavným tradicím, spojeným s oslavou svátku sv.Nikoly. Setkání bylo součástí Dnů bulharské kultury 2010. Organizátory akce byli Bulharský kulturní institut a občanské sdružení Vǎzraždane. O bohatý folklorní program večera se postaral taneční soubor Folk palitra při NČ Dimitar Dinev – Sofie s ředitelkou Zojou Grigorovou a choreografem Ivajlem Valkovem, taneční soubor Balgari při OS Zaedno s choreografem Todorem Ralevem a taneční soubor Akropolis fungující při Řecké obci v Praze. Na sváteční večer se přišli bavit naši bulharští spoluobčané i Češi, milovníci bulharského folkloru.
7.prosince 2010 proběhl v sále BKI-Praha seminář bulharských národních tancům pro pokročilé pod vedením choreografa Folk palitry Ivajlo Valkova.
Taneční soubor Folk palitra ze Sofie byl založen v roce 2005. Jeho členové jsou milovníky autentického národního chora a tančí pro potěšení a relaxaci. Liší se věkem i profesí. Spojuje je láska k bulharskému folkloru. Soubor, podporovaný Bulharskou folklorní asociací, vystoupil nejen Praze ale i v Budapešti.

Adventní koncert
4.12.2010 proběhl v Protestantském kostele na pražských Vinohradech koncert věnovaný blížícím se Vánočním svátkům. Zpívala Anda-Louise Bogza, sólistka Pražské opery, která koncertovala po nejznámějších světových scénách, na varhany hrála Sylvie Georgieva, známá pianistka bulharského původu. V programu byli skladby Bacha, Mozarta, Brahmse, Dvořáka, Schuberta aj. Koncert se konal pod záštitou Bulharského kulturního institutu v Praze.
Ironií osudu je Bulharka Sylvie Georgieva známější ve světě než ve své rodné zemi. Hraje na cembalo a na varhany. Svou kariéru začala jako pianistka. Georgieva vyhrála šest cen za hru na piano na národních soutěžích. Od roku 1989 žije v Praze. S vyznamenáním ukončila Pražskou konzervatoř – hru na cembalo ve třídě Zuzany Růžičkové a hru na varhany u prof. Šlechty. V Curychu studovala barokní interpretaci. Koncertovala v USA, Čechách, Německu, Slovensku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Japonsku. Sylvie Georgieva má velmi široký repertoár jako varhanistka i jako cembalistka, zahrnuje do něj hudbu pěti století.

Alegorie a fantazie Borise Brankova

2.prosince byla v galerii BKI-Praha zahájena poslední výstava tohoto roku – Alegorie a fantazie, grafiky bulharského výtvarníka Borise Brankova. Výstava představuje 33 barevných litografií – ruční tisk. Jeho litografie jsou tištěny klasickým způsobem přímo z litografického kamene na starém tiskařském lisu značky Krause z roku 1940. Boris Brankov pracuje v oblasti volné grafiky, maloformátních tvoreb i exlibris. Jeho grafiky mají silnou expresivní výpověď, nechybí jim abstrakce ani originalita. A jeho exlibris se vyznačují realistickou kresbou a jemnými barevnými odstíny.
V Praze známý bulharský výtvarník je ilustrátorem 40 knih pro děti i dospělé.Je členem Svazu bulharských výtvarníků a Nového sdružení Pražských umělců. Má za sebou deset samostatných výstav v Bulharsku, České republice a Německu. Jeho grafiky jsou majetkem Národní galerie v Sofii a spousty soukromých sbírek.
Zahájení výstavy se zúčastnil i pan Marin Jovčevski, dočasně vykonávající funkci velvyslance Bulharské republiky v ČR, s manželkou, spousta umělců a kolegů Borise Brankova, milovníci umění grafiky. O hudební program, složený ze standardů a bulharských národních písní, se postarala mladá zpěvačka a klavíristka Tanita Yakova.

Oslava 100.výročí debutu Christiny Morfové na české operní scéně

Bulharský kutlturní institut zorganizoval na 29.listopadu 2010 slavnostní večer věnovaný 100.výročí debutu Christiny Morfové na české operní scéně. Program večera představovala premiéra dokumentárního filmu Christina Morfová (režie Petr Bachnev, scénář Rumjana Lečeva) a koncert v Praze hostujíího sboru Christina Morfová. Večera se zúčasnila spousta významných hostů, mezi kterými nechyběla ředitelka Archivu Národního divadla paní Benešová, jedna z příbuzných známé pěvkyně Olga Semlali, scénáristka filmu paní Rumjana Lečeva, bulharsisté a hudebníci.



Ku příležitosti tohoto výročí vydal Bulharský kulturní isntitut jubilejní desku s aechivními nahrávkami hlasu světoznámé Bulharky z roku 1930. Deska byla symbolicky věnována dirigentce sboru Christina Morfová – následovníkovi a ochraniteli tradice BULHARSKÉHO SLAVÍKA. Deska bude věnována i bulharským a českým hudebním archívům a knihovnám.

Christina Morfova je první bulharskou pěvkyní, která získala světové uznání. Narodila se 24.dubna 1889 v Staré Zagoře, zemřela během automobilové nehody 1.června 1936. Zpěv studovala v Praze. Debutovala v Brně v opeře Prodaná nevěsta a jen několik let vystupovala na nejuznávanějších evropských scénách. Měla neobvyklý hlas, s ohromným rozsahem, což jí dávalo možnost získat široké spektrum rolí.


Sbor Christina Morfová na vánočním turné po střední Evropě
Bulharský sbor Christina Morfová se ve dnech od 27. listopadu do 1.prosince představí  publiku v Praze, Bratislavě a ve Vídni. Ve dnech 27. a 28. listopadu vystoupili v rámci Adventního hudebního festivalu v katedrále sv. Salvátora v Praze s východněpravoslavnými zpěvy a katolickou vánoční hudbou. Bulharští sboristé byli tradičně mezi nejlepšími hostujícími sbory a publikum je odměnilo ovacemi. Bulharský sbor Christina Morfová se českému publiku představil pestrou paletou duchovní hudby, mezi niž zařadil též díla současných skladatelů. Ortodoxní a vánoční hudba budou dominovat i koncertům v kostele sv. Petra ve Vídni a v řeckém kostele v Bratislavě. Hostování sboru v Praze probíhá za podpory BKI-Praha.
Příští rok oslaví sbor své 75. výročí. Sbor založila na podzim roku 1936 prof. Ludmila Prokopová, která byla i jeho první dirigentkou. Je to první sbor, který Bulharsku přinesl cenu z mezinárodní soutěže sborů a to v roce 1965 z Velké Británie. Sbor je nositelem spousty laureátních titulů a zlatých medajlí z národních i mezinárodních soutěží sborů.

Bulharské dny na Karlově univerzitě
Ve dnech mezi 15. a 17. listopadem 2010 proběhly ve studentském klubu K4 na Karlově univerzitě Bulharské dny. Tyto zajímavé tři dny zorganizoval BKI-Praha za podpory Studentské rady UK. Cílem bylo přiblížit bulharskou kulturu mladému studentskému publiku i připomenout a podpořit dlouholeté bulharsko-české kulturní vztahy.
Karolinum je historický a architektonický komplex na pražském Starém městě. Zde se ve 14.století nacházela nejstarší univerzita ve střední Evropě, kterou založil Karel IV. Dnes se v Karolinu nachází rektorát a jiné oficiální univerzitní instituce.
Bulharské dny byly spojeny sčeským studentským svátkem 17.11., kterým v roce 1989 začala tzv. Sametová revoluce. Bohatý a pestrý program se setkal se zájmem mnoha studentů, ale mezi návštěvníky byla i spousta “bývalých” studentů, milovníků Bulharska.
Téma prvního dne bylo Češi – nositelé progresu v Bulharsku na konci 19. a začátku 20.století. Byly představeny knihy a předneseny dvě přednášky. První z nich byla “Tradice české kulturní účasti na životě poosvobozeneckého Bulharska” lektora Marcela Černého a druhou “Čeští matematici v Bulharsku” Martiny Bečvářové. Večer byl zakončen promítnutím snímku o bratrech Škorpilových Bratři z Vysokého Mýta režiséra Konstantina Karageorgieva.
Téma druhého dne znělo “Cesty po nepoznaném Bulharsku” - fotoshow doplněná vyprávěním pana ing. Luciana Papaziana z jeho cest po Bulharsku. Poslední den 17.11. se odehrával v duchu tématu Magie bulharského folkloru. Promítal se hudebně-dokumentární film z roku 2010 Intervaly, jedná se o studentský projekt Ewy Źurakowské. Film dokumentuje etnologické hledání hudebních kořenů divadelních inspirací. Sváteční večer zakončila svým dlouho očekávaným koncertem skupina KORJEN. Mladí hudebníci z této mezinárodní formace zahráli bulharské písně ve svém moderním pojetí.

Iva Vladimirova zahájila svou výstavu v Praze
2.listopadu 2010 byla v galerii Bulharského kulturního institutu zahájena výstava maleb Souřadnice a dimenze známé bulharské výtvarnice Ivy Vladimirovy. Malířka představila 25 expresívních pláten s krajinomalbami a abstraktními kompozicemi, které namalovala během roku 2010. Je v nich zachycena spousta vnitřní síly a emocí, které pramení ze vztahu autorky k přírodě.
Je to první výstava Ivy Vladimirovy i Praze a její třetí letošní samostatná výstava. Pražská výstava je jubilejní patnáctou samostatnou výstavou známé Bulharky. Vernisáže se zúčastnili pracovníci Bulharského velvyslanectví v Praze, korespondentka BNT v Berlíně, jakožto i množství milovníků výtvarného umění z Prahy.

Iva Vladimirova se narodila v Sofii. V roce 1976 dokončila Národní výtvarné gymnázium Akad.Ilija Petrov. Roku 1985 dokončila studium malby na Národní výtvarné akademii ve třídě prof. Ivana Kirkova. Od roku 1987 je členkou Svazu bulharských výtvarníků. V období let 1989-1994 pracovala jako honorovaná asistentka kresby a malby na VIAS. V letech 1993 – 1996 byla členem správní rady SBV (Svaz bulharských výtvarníků). Od roku 2006 přednáší na Nové bulharské univerzitě.

Bulharské filmy na festivalu New Waves, New Ways 2010
Ve dnech od 4. do 12. listopadu proběhl v Praze New Waves, New Ways – ambiciózní filmový projekt, produkt společného úsilí 11 evropských kulturních institutů a zastupitelství, fungujících v Praze. Filmový festival je projektem sdružení kulturních institutů EUNIC - Czech Republic a BKI-Praha je jedním z iniciátorů tohoto velkého fóra. Letos proběhl již druhý ročník a jeho cílem je popularizovat nové členské a kandidující země do Evropské unie.
Filmy byly promítány v Malém sále v Městské knihovně a partnery festivalu bylo Ministerstvo kultury ČR, Městský úřad Praha a Zastoupení Evropské komise v ČR.
BKI-Praha představil tři bulharské filmy – Proti proudu, režie Zlatina Russeva, Zift, režie Yavor Gǎrdev a Východní hry režiséra Kamena Kaleva.
Oficiálním hostem festivalu byla režisérka bulharského původu Zlatina Russeva. Známá dokumentaristka poprvé v Praze představila svůj film osobně. Po promítání proběhla diskuze diváků s bulharskou režisérkou.
Proti proudu sleduje první Dunajský hudební festival, který proběhl na lodi plující proti proudu řeky z Bulharska k jeho prameni v Německu. Muzikanti z devíti podunajských zemí tvoří jedno dílo, které mimo tuto cestu neexistuje a ve kterém každý nějakým způsobem zachycuje historii své země spojené s řekou. V dokumentárním filmu vystupují známí hudebníci jako Ivo Papasov-Ibryama, Theodosii Spassov, EVA Quartet, Gilles Apap a Zoltan Laktos, Petar Ralchev, Otto Lechner, Monika Lakatos&Romengo Gipsy Band, Kornel Horvath, Stoyan Yankoulov&Elica Todorova a další.

Vyšla nová česko-bulharská kniha
4. listopadu proběhl v sále BKI-Praha křest nově vyšlé knihy Formování moderních národů ve střední a východní Evropě v 19. a 20. století. Kniha je plodem několikaletého úsilí ze strany Masarykova ústavu, Archivu AV ČR a Ústavu pro balkanistiku Bulharské akademie věd. Publikace představuje sborník materiálů bulharských a českých autorů, zabývajících se problematikou vzniku národní identity a formování států ve střední Evropě i na Balkánském poloostrově v 19. a 20. století.
Diskuzi s publikem vedli editoři knihy prof. Jan Rychlík a Richard Vašek a autor jedné z kapitol Prof. Agop Garabedjan. Na křest dorazilo více než sedmdesát hostů, vědci z Čech i z Bulharska. Známý historik prof. Rychlík dal rozhovor BNR i místnímu tisku.

Nominace bulharských filmů na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě
Ve dnech od 26. do 31. října 2010 proběhl v Jihlavě MFDF – největší filmový festival dokumentárních filmů ve Střední a Východní Evropě. Letos proběhl již 14.ročník festivalu a podle pořadatelů byl mimořádně úspěšný. Důležitou součástí festivalu je East Silver – první filmový trh, věnovaný východoevropskému filmu.
Festival navštívilo 30 tisíc diváků, bylo promítnuto 274 filmů a více než 2500 filmů se hlásilo k účasti. Představeno bylo 52 států. Oficiální ceremoniál předávání cen byl v přímém přenosu vysílán na České televizi.
Na cenu Silver Eye byly nominovány i dva bulharské filmy – Hotel Paradise režisérky Sofie Tzavelly a Concerete Pharaos režiséra Yordana Todorova. V hlavní sekci pro nejlepší dokumentární film Mezi moři byli nominováni „Betonoví faraóni“. Dokumentární film produkovaný Martičkou Božilovou(Agitprop) vypráví o tradicích jedné z nejuzavřenějších romských skupin – kardaraši.
Filmového trhu East Silver se zúčastnily filmy Europolis, The Town of the Delta od Kostadina Boneva, Fantom, režie Jovan B. Todorovic, For Sale od Julie Kantchevy a A Parable of Life,  Kristiny Grozevy.
Bulharský kulturní institut v Praze podpořil bulharskou účast na tomto velkém mezinárodním fóru. Mezi oficiálními hosty festivalu byla i známá bulharská producentka Martička Božilova.

Seminář bulharských národních tanců v Brně
23.října 2010 proběhl v Brně seminář bulharských národních tanců, po kterém večer následoval koncert a taneční zábava. Tato velká akce patří mezi významná setkání Bulharů v České republice. Seminář proběhl již po osmé a to pod organizací Občanského sdružení Pirin a každoročně je podporován různými ministerstvy, institucemi a sdruženími v České republice. Letos se této akce zúčastnily stovky lidí, mezi kterými byli i hosté z Prahy, Slovenska, Švýcarska a Bulharska.
Magie bulharského folkloru ovládla jak četné účastníky semináře, tak i hosty koncertu a folklorní zábavy. Kromě bohatého kulturně-hudebního programu byla nabídnuta i ochutnávka bulharské národní kuchyně. Mladí tanečníci předvedli složité kroky bulharských tanců a vyprávěli o Bulharsku, jeho kultuře a bohatých tradicích. Na programu byla kromě taneční skupiny Pirin i taneční skupina Balgari, hudební skupina Sedianka a několik sólistů.
Soubor Pirin byl založen v roce 2001 skupinou mladých lidí posedlých přáním obnovit bulharský folklor v České republice. Soubor následuje a pokračuje v tradicích bulharské taneční skupiny, která v Brně působila v 50. a 60.letech minulého století. Jeho členy jsou Bulhaři, potomci česko-bulharských rodin i Češi, kteří mají zájem o bulharskou kulturu a folklor. Na jaře roku 2002 pod formou občanského sdružení vznikla i taneční skupina. Repertoár se skládá zejména z autentických národních tanců, které jsou populární v celém Bulharsku. Soubor Pirin vede Georgi Georgiev.


Promítání dokumentárního filmu Bojka
21.10.2010 byl v sále BKI-Praha promítnut dokumentární film Bojka režisérky bulharského původu Svetlany Lazarovy. Večer byl zorganizován společně s Občanským sdružením Zaedno a navštívili ho zejména Bulhaři, kteří žijí v Praze. Promítání se zúčastnili dva bývalí ředitelé Českého centra v Sofii, nová lektorka bulharského jazyka na UK Gina Bakardžieva, bohemisti a překladatelé.
Film Bojka byl natočen v roce 2008 za podpory Městského úřadu města Prahy. Je zasvěcen Bojce Dobrevě, bohemistce a zakladatelce sdružení Bulharů a přátel Bulharska v Čechách Zaedno. Je to emocionální příběh o životě jedné bulharské dívky, která zanechala stopu v životě bulharské menšiny v Praze.

Dokumentární výstava u příležitosti 90. výročí od založení diplomatických vztahů mezi Československem a Bulharskem
18. října proběhl v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí ČR slavnostní ceremoniál zahájení výstavy „90. výročí od založení diplomatických vztahů mezi Československem a Bulharskem“. Výstava představuje sedmnáct panelů s unikátními archivními dokumenty, fotografiemi a texty, popisujícími zajímavé dějiny vztahů našich zemí. Organizátory oslav jsou Ministerstva zahraničních věcí České i Bulharské republiky. Kurátorem výstavy je známý český historik prof. Jan Rychlík, grafický design výstavy a materiálů, které ji doplňují, je prací Sevdaliny Kovářové, referentky BKI-Praha. Doprovodný program zahájení zahrnoval árie z bulharských i českých oper, se kterými vystoupila pěvkyně Ljubomira Popova.
Výstavu zahájili ministřizahraničí obou zemí – pan ministr Nikolay Mladenov a pan ministr Karel Schwarzenberg.
Bulharský ministr zahraničních věcí byl na pracovní návštěvě v Praze. V rámci návštěvy v Praze byla i vizita v Bulharském kulturním institutu. Ministr Mladenov si Institut prohlédl a získal informaci o jeho činnosti a budoucím programu.
Události spojené s oslavou výročí byly zaznamenányčeskými médii. Paralelně probíhají i oslavy v Sofii.

V komisi soutěže Czech Press Photo zasedli a dva Bulhaři
Poprvé zasedli do mezinárodní komise Czech Press Photo i dva Bulhaři. Jedním z nich je Mladen Antonov – hlavní redaktor fotoreportérů Agentury Frans Pres a druhým je Cvetan Tomčev – fotograf deníku Trud, pedagog a ředitel bulharské soutěže BG Press Photo. Komise se sešla 10. a 11. října v Praze.
Fotografií roku se stal portrét zachráněné dívky při zemětřesení na Haity, v soutěži získal i cenu Křišťálové oko. Fotografie je dílem slovenského fotografa Martina Bandzaka, který pracuje v Kambodže a Bratislavě. Bulharský kulturní institut v Praze na představí na začátku roku 2011 vítězné fotografie ze soutěže BG Press Photo, jakožto i premiéru nejnovějších fotografií zapojených do BG Press Photo 2011.

Zpěváček – Slavík 2010
Dvanáctiletá Mariela Apostolova představila Bulharsko na obou gala večerech mladých folklorních talentů Zpěváček – Slavík 2010. Koncerty proběhly 8. a 9. října v Praze, hlavním organizátorem bylo tradičně Folklorní sdružení České republiky. Mariela je laureátem letošní soutěže „Mladé bulharské talenty“ programu Horizont Bulharského národního rádia. V Praze zazpívala dvě trácké písničky – „More slǎnce zajde“ a „Jana ovčar libila“, oblečená v tradičním kroji tohoto kraje. Mariela odjíždí 2.listopadu do Londýna, kde se s dalšími dvěma dívkami  zapojí do programu „Tajemství bulharských hlasů“.

V Praze začal týden architektury
4.října 2010 – na Mezinárodní den architektury – byla v Bulharském kulturním institutu oficiálně zahájena balkánská sekce mezinárodního festivalu Architecture Week Prague. V sálech institutu jsou umístěny dvě výstavy – „Sofie – Evropské hlavní město, urbanismus, architektura, umění, design“ a „Současná bulharská architektura 2006-2009“, navíc je zde instalován česko-rumunský projekt Mezi paralelními zrcadly.
Na Architecture Week Prague hostuje i známý bulharský architekt a místopředseda Svazu bulharských architektů Ilko Nikolov. 5.října se konala jeho přednáška, doplněná bohatým materiálem zahrnujícím fotografie a filmy. Přednáška byla věnována současné situaci bulharské architektury. Zúčastnili se jí studenti i profesionální architekti, kteří se zapojili do zajímavé diskuse.
Festival probíhá až do 17.října. Bohatý dvoutýdenní program zahrnuje prezentace, setkání s architekty, filmový týden s dokumentárními filmy s architekturní tematikou, jakožto i doprovodný program.
Architecture Week Prague.je prestižní fórum, které se v Praze koná již po čtvrté a je částí celosvětového festivalu Architecture Week. Téma letošního ročníku je zelená architektura a urbanismus. Účastní se ho 20 zemí, mezi kterými je Bulharsko, Čína, Brazílie aj. Festival zahrnuje množství výstav, přednášek, diskusí a setkání se známými osobnostmi, spojenými se současnou architekturou. Díky iniciativě Bulharského kulturního institutu v Praze, je poprvé na Festivalu i Balkánská sekce, která je umístěna v sálech BKI-Praha. Je zde představena jak architektura Bulharska, tak i Rumunska a Srbska. Hlavní téma sekce je Sofie – Evropské hlavní město. Svým rozsahem a unikátností si tento nový projekt dává za cíl přilákat pozornost českého publika a profesionálů k samotnému regionu i k Bulharskému kulturnímu institutu v Praze. Projekt je částí programu Sdružení evropských kulturních institutů EUNIC Czech republic a dalším důkazem efektivní spolupráce v rámci sdružení i iniciativy Bulharského kulturního institutu.

BALKAN Architecture House
balkánská sekce Architectureweek 2010 www.architectureweek.cz
4.10.-17.10.2010, Bulharský kulturní institut v Praze, Klimentská 6, P1
Partneři: Architectureweek, BKI v Praze, RKI v Praze, Svaz bulharských architektů, Fakulta umění a architektury - TU v Liberci, OS Mamapapa, OS Memoria

Výstavy:

  • Sofie – Evropské hlavní město, architektura, umění, design
  • Současná bulharská architektura 2006-2009
  • Výstava Mezi paralelními zrcadly (o sídle rumunského Memoriálu obětí komunismu v Sighetu a o budově politické věznice v Uherském Hradišti)
  • Slide-show o architektonickém projektu City Business Center v Temešváru,  který letos dostal cenu Green Building of the Year a soutěžil o ceny  Architecture World Festival, kde byl vybrán do tzv. krátkého seznamu   
    4.10.-4.11.2010 – Doba trvaní výstav, 4.10.2010, 18.00 hodin – Oficiální zahájení výstav

Přednášky:

  • Sofie – Evropské hlavní město, architektura, umění, design – Svaz bulharských architektů. Současná bulharská architektura 2006-2009, 5.10.2010, 18.00 hodin
  • O architektonickém projektu City Business Center v Temešváru - cena Green Building of the Year – slide-show v power-pointu prezentuje v angličtině Viviana Chetraru, referentka v RKI, 5.10.2010, 19.00 hodin
  • Balkánská jevištní architektura - Tomáš Žižka / DraganStojčevski, 14.10.2010, 17.00 hodin

Architecture Film Week:

  • Rumunské dokumentární filmy o architektuře: Architecture and Power (Nicolae Mărgineanu, 52 min.), Off the Map. In Bucharest (Ioana Marinescu & Robert Fearns, 2006, 24 min.), 11.10.2010, 17.00 hodin
  • Bulharské dokumentární filmy o architektuře (výklad v češtině): Stará Sofie na pohlednicích (www.stara-sofia.com, 11 min.), Chrám Alexandra Něvského/A Touch of Eternity (Borislav Balevski, 25 min.), 13.10.2010, 17.00 hodin

Doprovodný program:

  • Prophets of Alphabet, balkánská multimediální show, 6.10.2010, 19.00 hodin

Bulharská účast na divadelním festivalu Akcent 2010
Mezi 4. a 7. říjnem proběhl v Praze Mezinárodní festival divadla se sociálním přesahem Akcent 2010. Organizátorem je prestižní divadlo Archa. Během festivalu proběhly dvě akce spojené s Bulharskem a Bulharský kulturní institut byl mezi oficiálními partnery festivalu. Akcent proběhl poprvé a odstartoval se silnou evropskou podporou a bohatým programem.
Prvním bulharským vystoupením bylo Simple Beginnings – workshop a prezentace Bagryany Popov. Bagryana Popov je australská divadelní režisérka bulharského původu, která tvoří divadelní projekty s emigranty. Kromě divadla se zabývá bulharským folklorem. Kosmopolita osudem nezapomíná na své kořeny. Navštěvuje svou rodnou zemi a podílí se na společných projektech s bulharskými umělci.
Druhým představením, které v rámci festivalu proběhlo v sále BKI-Praha, byliProroci písma. To je multimediální mozaika příběhů, písní a obrazů divadelního sdružení Mamapapa. Projekt je inspirován historickou cestou věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří vytvořili staroslovanské písmo, na Velkou Moravu. Večer zahájil pan ředitel divadla Archa. V přeplněném sále Institutu byla spousta mladých lidí, milovníci alternativního divadla, ale i novináři a oficiální hostéz různých evropských zemí, Austrálie i USA.

Festival Akcent vznikl kvůli silné potřebě platformy, která by přesahovala hranice umělecké tvorby, sociální problematiky a politiky. Organizátoři festivalu přijímají umění jako unikátní prostředek ke komunikaci, která není zaměřená pouze na tradiční konzumenty kultury – návštěvníky divadel, galerií a koncertních sálů. Festival chce dát prostor konfrontačnímu divadlu, dokumentárnímu divadlu, sociálním intervencím, umění na veřejném prostranství nebo tomu, co se zabývá specifickými sociálními tématy.

Evropský den jazyků v Praze
Aby podpořila jazykovou a kulturní rozmanitost, vyhlásila Rada Evropy 26. září Evropským dnem jazyků. Evropské kulturní instituty v Praze již tradičně i letos podpořili tuto iniciativu a 24. září ji oslavili prostřednictvím on-line kvízu, jazykových her, soutěží, výstav a promítání. Bulharský kulturní institut v Praze se řadí mezi tradičními organizátory a účastníky svátku, vedle ostatních evropských institutů a Zastoupení Evropské komise v ČR. Speciální program u příležitosti Evropského dne jazyků byl představen v sále BKI-Praha. V ranních hodinách proběhly prezentace pravidelných kurzů, které se v Institutu konají. Návštěvníci se seznámili s bulharskou azbukou, jazykem a kulturou, jakožto i s možnostmi cestovního ruchu.
Odpoledne proběhla netradiční akce, namířená spíše k mladému publiku – Jazyková kavárna. Evropské instituty pozvali české publikum na kávu, během které si každý mohl popovídat v různých evropských jazycích a mohl získat informaci, nejen o jazykových kurzech, ale i o kultuře a dějinách jednotlivých zemí.

Představení EUNIC – Czech Republic před českými médii a místními kulturními institucemi a organizacemi
15.září v Zimní zahradě Ministerstva zahraničních věcí České republiky proběhlo oficiální představení Sdružení evropských kulturních institutů EUNIC – Czech Republic. Hlavním cílem večera bylo popularizovat činnost Sdružení před českými médii a místními kulturními institucemi a organizacemi. EUNIC – Czech Republic je aktivně pracující síť institutů, která realizuje množství velkých celoevropských projektů zejména v Praze, ale i ve vybraných městech v České republice.
Bulharský kulturní institut v Praze je jedním z aktivních účastníků v českém sdružení  EUNIC, které vzniklo v březnu roku 2003. Náš institut se podílí jak na schůzkách, tak i na pracovních skupinách různých projektů, ale i na spoustě celoevropských projektů.
Mezi nejvýznamnějšími projekty, kterých se Bulharský kulturní institut během posledních let zúčastnil, se řadí celoevropský projekt Generation ´89, který proběhl paralelně ve čtyřech evropských hlavních městech, Evropský den jazyků, který se koná každý rok 24. září v celé Evropě, New Waves, New Ways – filmový festival nových členských zemí EU.
Bulharský kulturní institut v Praze je iniciátorem a organizátorem jednoho z nejunikátnějších budoucích projektů - Balkan House v rámci mezinárodního architektonického festivalu Architecture Week, který proběhne v Praze během října 2010.

Představení 50. jubilejního ročníku festivalu Martenski muzikalni dni
13. září 2010 proběhla v galerii BKI-Praha prezentace s hudebními nahrávkami a filmovými záběry u příležitosti 50. jubilejního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Martenski muzikalni dni. Večer uváděl český reportér Rafael Brom z Českého rozhlasu 3 – Vltava. Díky iniciativě a podpoře Bulharského kulturního institutu v Praze věnoval Český rozhlas vysílací prostor 50. jubilejnímu výročí festivalu Martenski muzikalni dni. Rafael Brom se festivalu zúčastnil ve dnech 25. až 29. 3. včetně a pro česká média zachytil prestižní bulharský festival. Díky tomuto společnému projektu zní bulharská hudba v éteru Českého rozhlasu od dubna do září 2010.

Iv Toshain zahájila výstavu v Praze
9.září 2010 byla v galerii BKI-Praha zahájena výstava Urban Safari, Bright Stars Pietá – obrazy mladé bulharské výtvarnice Iv Toshain. Výstavu zorganizoval Bulharský kulturní institut a uskutečnila se ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.
Zahájení výstavy se zúčastnilo množství milovníků umění i oficiálních představitelů, mezi kterými i kulturní atašé Rakouska v České republice paní Elizabeth Marinkovič.

Iv Toshain je mladá bulharská výtvarnice, žijící a tvořící v Rakousku. V roce 2004 absolvovala mistrovskou třídu prof. Franze Grafa na Výtvarné akademii ve Vídni. Je absolventkou Národní výtvarné akademie v Sofii.
Sbírka, představená v Praze, zahrnuje nejnovější etapu její tvorby. Toshain ukázala silně emocionální, koncepční práce, vyjadřující chápání světa charakteristické za celou generaci současných evropských umělců. Její tvorby se podle jejích slov zabývají přechodem mezi vnitřním a vnějším světem, obskurní niterností a povrchem těla. Tato obskurnost určuje nemožnost rozdělení vnitřního od vnějšího, formy od obsahu.
Obrazy kombinují klasickou malbu a počítačovou grafiku. Zajímavé doplnění moderní expozice představují trojrozměrné objekty a projekce animovaných filmů, promítaných jak v dolní tak i v horní části galerie.

Bulharský dirigent dirigoval v Praze Český národní symfonický orchestr u příležitosti 90. výročí založení diplomatických vztahů mezi Bulharskem a Československem

Slavnostní koncert, věnovaný 90. výročí založení diplomatických vztahů mezi Bulharskem a Československem, proběhl 7.září 2010. Bulharský pianista a dirigent Ivan Yanakov dirigoval Český národní symfonický orchestr v Českém muzeu hudby v Praze. Muzeum hudby je součástí Národního muzea a jednou z prestižních scén symfonické hudby v Praze. Na programu byly krásné skladby Wolfganga Amadea Mozarta – Divertimento v D dur, Koncert pro klavír No.21 v C dur a Symfonie No.36 v C dur.
Přeplněný sál (okolo 200 sedících a několik desítek stojících diváků) přivítal mladého bulharského dirigenta a výtečný český orchestr nekonečným potleskem.
Ivan Yanakov dal rozhovory českým médiím a nahrávky z jeho koncertů budou vysílány českými rádii zaměřenými na klasickou hudbu.
Koncert proběhl za podpory Bulharského kulturního institutu v Praze a Bulharského velvyslanectví v České republice.

Ivan Yanakov vyhrál v roce 2001 Artists International Series v New Yorku. Cenu této soutěže sponzoruje pan Yanakov z debutantského koncertu v sále ve světoznámé Carnegie Hall. Yanakov též vyhrál soutěž Lucille Mehaffie a Germania v USA, dále je laureátem národní soutěže Svatoslav Obretenov z roku 1988. Koncertoval ve více než 20 zemích na třech kontinentech, mezi nimiž jsou Francie, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rusko, Japonsko, Jižní Korea, Čína, Turecko, Rakousko, Německo, Velká Británie a mnohokrát USA.

BKI-Praha organizuje kurz bulharského jazyka
Organizujeme kurz bulharského jazyka pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Kurzy probíhají jednou týdně v BKI, Klimentská 6, Praha 1. Délka jednoho kurzu je 60 minut. Kurz vede Jitka Trojanová. Více informací na jtrojanov@gmail.com, nebo na tel.:+420 731 201 434. Do kurzu se můžete hlásit od 1. do 23. září 2010.

BKI-Praha a sdružení Zaedno organizují kurz bulharských národních tanců
Pokud vás nohy neposlouchají a čas od času tancují samy… Přidejte se k nám a tancujte!
Organizujeme kurz bulharských národních tanců pro začátečníky a pokročilé. Kurzy probíhají jednou týdně od 18.30 v BKI, Klimentská 6, Praha 1. Délka jednoho kurzu je 90 minut. Kurz vede Todor Ralev. Více informací na toma6@abv.bg, nebo na  tel: + 420 725 377 499.
Pokročilí tanečníci mají možnost vystupovat s tanečním souborem Balgari při sdružení Zaedno.

Bulharský film Fugata na festivalu v Čechách
Díky spolupráci Bulharského kulturního institutu v Praze měl bulharský film Fugata režiséra Cvetelina Jolova dvě promítání na Sedmém mezinárodním festivalu FRESH FILM FEST. Mladý bulharský režisér se festivalu zúčastnil osobně a zapojil se do diskuzí s publikem po promítnutí filmu.
Dny studentských a debutantských filmů opustily festivalové Karlovy Vary a poprvé se představily v Praze. V rámci festivalu bylo v Praze ve dnech 25. až 29. srpna předvedeno 150 filmů. Velkou cenu převzala německá produkce Bez dechu režiséra Visara Morini. V soutěžním programu přeměřilo své síly 1172 titulů z 60 zemí.
Komisi tvořila zvučná jména jako Christoffer Boe – nositel Zlaté kamery za debut z festivalu v Cannes, představitel nezávislého evropského filmu Daniel Mulloy aj.

Soubor Veselie na festivalu v Čechách
26.srpna 2010 se bulharská skupina Veselie fungující při Kulturním době …pracovníků v Sofii zúčastnila zahajovacího ceremoniálu sedmého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Pražský Jarmark. Naši spoluobčané obdrželi ovace od publika v turistickém centru Prahy. Do programu byly zapojeny skupiny z Čech, Mexika, Izraele, Maďarska atd. Festival proběhl od 26. do 31.srpna s rekordním počtem tanečníků z celého světa – 1800.
Veselie vystoupil v České republice ještě jednou – 29.srpna na Adámkově folklorním festivalu v Hlinsku, společně s dalšími deseti soubory.

Velký svátek, který v Praze představil Bulharsko
Bulharský kulturní institut v Praze, společně s cestovní kanceláří Alexandria a Nákupní Galerií Fénix připravil na 29. července 2010 Bulharský den. Atraktivní show, určená široké veřejnosti, měla za cíl zviditelnit Bulharsko jako super destinaci pro letní dovolenou u moře, ale i pro jiné typy cestovního ruchu. Bohatý kulturní program Dne zahrnoval vystoupení velkolepé národní zpěvačky Veliny Ivanovy, kterou doprovázela dudačka Elena Ivanova. Talentované hudebnice, jež dorazily z Bulharska speciálně pro tuto akci, vystoupily s překrásnými rodopskými písněmi, jako například „Izlel e Deljo Chajdutin“ a „Ripni kalinke“.
Dále vystoupili i mladí tanečníci z pražské taneční skupiny Balgari. Proběhla i živá kulinární show s bulharskými specialitami, rychlokurz bulharštiny pro publikum i krátká lekce bulharských tanců. Návštěvníci měli možnost vidět výstavu fotografií bulharského fotografa Alexandra Ivanova. Bulharský den proběhl na scéně ve foyeru velkého nákupního centra a byl navštíven početným a nadšeným publikem. Potenciální čeští turisté byli uchváceni vřelou bulharskou atmosférou a krásnými bulharskými tradicemi. Bulharský kulturní institut v Praze představil i svou bohatou činnost a využil této dobré příležitosti ke své reklamě, aby přilákal i nové přátele Bulharska.

Naše stránky na FACEBOOK
Staňte se členem skupiny Bulharského kulturního institutu na FACEBOOK. Dostávejte pozvánky na naše akce, sledujte aktuální program, prohlédněte si fotografie či videa a sdělte nám Vaše názory a připomínky.

Grafika Georgi Trifonova, Zachari Kamenova a Stoimena Stoilova byla představena i v Praze
8.července byla v galerii BKI-Praha zahájena výstava Grafika Georgi Trifonova, Zachari Kamenova a Stoimena Stoilova. Jejich jména jsou na top listu nejvýznamnějších bulharských výtvarníků současnosti. Před výstavou v Praze hostovali v Bulharském kulturním institutu ve Vídni a část jejich výstavy je nyní Kulturním institutu v Bratislavě.
Georgi Trifonov se věnuje malbě, dekorativně-monumentálnímu umění, kresbě, grafice a ilustraci. Je nositelem mezinárodních a bulharských cen, mezi nimiž je i Velká cena Svazu bulharských výtvarníků „Ilija Beškov“ za kresbu (1985). Obrazy Georgi Trifonova jsou majetkem Národní výtvarné galerie v Sofii, Sofijské městské výtvarné galerie, veřejných i soukromých sbírek v Bulharsku i v zahraničí (USA, Německo, Francie, Rusko, Arménie, Anglie, Španělsko, Rakousko atd.)
Zachari Kamenov je absolvent Výtvarného gymnázia a Národní výtvarné akademie a má za sebou velký přínos v oblasti kultury a umění. Seznam jeho výstav a to především v zahraničí budí velký dojem. Vystavoval v Bratislavě, Mexiko City, Sapporu, Tokiu, Amsterdamu, Kokuře, Ankaře, Vídni a jinde. Je nositelem mnoha bulharských a mezinárodních vyznamenání, mezi kterými je i Zlatý Ezop z Bienále humoru a satiry z Gabrova (1989), Mezinárodní cena za grafiku nadace Miketi, Itálie, 2.cena Mezinárodního bienále grafiky ve Varně (1983) atd.
Stoimen Stoilov je jedním z nejvýznamnějších bulharských výtvarníků, nositel mnoha bulharských a mezinárodních vyznamenání z oblasti umění. Je autorem velkého počtu výstav v Bulharsku i v zahraničí. Roku 2009 byl rakouským prezidentem Heinzem Fischerem poctěn titulem profesora za výjimečné zásluhy pro rakouské umění a kulturu.

Bulharská zpěvačka Lili Drumeva je již známá postava na české country scéně

22.června proběhl v sále Bulharského kulturního institutu v Praze společný koncert bulharské country zpěvačky Lili Drumevy s českou skupinou Monogram. Lili Drumeva představila své nové album Lovin’ you, jehož část byla nahrána v Praze s českými hudebníky. Druhá část alba byla nahrána v Sofii s bulharskou skupinou Lilly of the west. Album Lovin’ you obsahuje country, swing, jazz i bulharské národní písně. V Bulharském kulturním institutu proběhla i česká premiéra a oficiální křest alba. Kmotrem zajímavé česko-bulharské produkce se stal hudební kritik a hlavní redaktor českého hudebního vydavatelství Muzikus – Bulhar Ivan Ivanov.
23.června proběhl v pražském sále U vodárny ještě jeden společný koncert Lili, Monogramu a dalších českých hudebníků vyznávajících blue grass acountry.
Bulharská zpěvačka Lili Drumeva je již známá postava na české country scéně. Účastnila se mnoha koncertů a festivalů a je vyhledávanou partnerkou nejznámějších country kapel.
Poslední hostování Lili Drumevy v Čechách bude odvysíláno Bulharským národním rádiem v programu Horizont a Sofia.


Varnenský hudební festival hostoval na nejprestižnější české scéně

Závěrečný koncert dvanáctého mezinárodního festivalu Varna Music Festival proběhl 19.června v Dvořákově síni v Rudolfinu. Tato prestižní scéna je sama o sobě zárukou profesionality a nezapomenutelných zážitků pro milovníky klasické hudby. Na programu bylo Requiem Mass a Sinfonia Concertante  W. A. Mozarta. Tohoto významného koncertu, který se uskutečnil za spolupráce Bulharského kulturního institutu, se zúčastnilo 120 hudebníků z USA a Evropy. Organizátorem tohoto obrovského mezinárodního vystoupení je bulharský hudebník Kalin Čonev.
Kalin Čonev je syn jednoho z nejznámějších dirigentů a vedoucích varenského sboru „Mořské zvuky“ prof. Marina Čoneva. Kalin Čonev žije více než patnáct let v USA a říká o sobě, že staví kulturní mosty mezi národy. Díky jeho činnosti již více než 800 profesionálních amerických hudebníků navštívilo Bulharsko, a bulharské mořské hlavní město je tím pádem známé v hudebním prostředí v USA. Čonev je organizátorem i mezinárodního festivalu sborů „Písně života“, který je věnovaný záchraně bulharských Židů.
Varna Music Festival je putovní, přirozeně vždy začíná ve Varně, kde probíhají workshopy a dirigentské kurzy. Varenský koncert i letos jako tradičně proběhl v místním Festivalovém centru. Následovaly úspěšné koncerty ve Střední Evropě – Budapešti, Bratislavě a Praze. V Čechách festival hostoval poprvé.

Cena pro bulharský dokumentární film

Bulharský kulturní institut s radostí oznamuje, že film „Sevt Nesmrtelný – Tajemství jednoho tráckého cara“ (2009) režisérky Zlatiny Rusevy vyhrál Cenu komise festivalu Arts&film 2010.

Bulharský kulturní institut zapojil do programu mezinárodního festivalu Arts&film 2010 tři bulharské dokumentární filmy a jednu multimediální prezentaci. Festival proběhle ve dnech od 24. do 26. června v historickém městě Telč, které je pod záštitou UNESCO. Arts&film je specializovaný festival, věnovaný evropskému umění a má soutěžní charakter. Letošního již šestého ročníku se účastní 700 filmů ze 36 zemí. Ceremoniál předání ceny proběhne 26.6.2010.

Jasen a Čavdar Gyuzelevi v Praze
16. června byla v Bulharském kulturním institutu zahájena jedna z nejlepších expozic sezóny – společná výstava ilustrací a malby bratrů Gyuzelevů. Podle Jasena jsou bratři v umění antipody a vystavují společně poprvé. Výstava v Praze je jejich českým debutem.
Jasen a Čavdar jsou syny velkého operního pěvce Nikoli Gyuzeleva, který hostoval v Praze před rokem a půl a společně se svými žáky vystoupil s vánočním koncertem v Rudolfinu.
Čavdar Gyuzelev zručně udržuje balanc mezi klasickou tradiční kulturou a současnou vizí. Jeden z jeho posledních projektů je scénografie k inscenaci Cyrana z Bergeracu režiséra Tedi Moskova v Národním divadle. V Praze představil cyklus pastelů na papíře s poetickým názvem Láska nemá šanci. Čavdarovy práce mají moderní znění, dotýkají se aktuálních otázek a hledajívýchodisko z problémů naší doby. Tohle všechno je blízké a srozumitelné i pro české publikum, což znovu dokázalo, že Čavdar je univerzální tvůrce.
Jasen Gyuzelev je v současnosti jedním z pěti nejlepších ilustrátorů dětských knih na světě. Nedávno, u příležitosti 24.května, obdržel cenu od ministra kultury Veždi Rašidova. Je nositelem Státní ceny „Christo G. Danov“ za přínos národní knižní kultuře. Jasen je světoznámý umělec, kterého nedávno objevilo i bulharské publikum. Pracoval s jedněmiz nejlepších vydavatelství mimo Bulharsko. Nedávno vyšla první kniha v bulharštině – ilustrovaná Jasenem - Alenka v říši divů Lewise Carrolla. Nově vyšlá kniha byla představena i v Praze. Tablo s obrazem k Alence je jedním z hlavních exponátů pražské výstavy. Všechny ilustrace použité v knize jsou obsaženy v tomto obrazu, který Jasen maloval více než dva roky. Originál obrazu se nachází v muzeu v Paříži. V Praze jsou vystaveny ioriginály k Pikové dámě, Pinocchiovi, Donu Quijotovi a dalším klasickým dílům světové literatury. Jasen Gyuzelev zaujal pražské publikum svým neuvěřitelným smyslem pro detail a klasickou kresbu, kterou jeden český novinář přirovnal ke kráse a duchu pravoslavné hudby.
Událost se setkala se zájmem ze strany bulharských i českých médií i umělecké kritiky. Mezi hosty byl velvyslanec Bulharské republiky v ČR Zdravko Popov s manželkou i známý český kameraman bulharského původu Asen Šopov.

Mladí bulharští talenti 2010
14.června proběhl v galerii Bulharského kulturního institutu koncert „Mladí bulharští talenti“, který organizuje sdružení Vazraždane a Bulharský kulturní institut v Praze. Na již sedmém ročníku tohoto koncertu vystoupilo osm mladých talentovaných hudebníků bulharského původu, kteří získávají své hudební vzdělání na českých hudebních školách.
Koncert zahájil sedmiletý Marko Radmanović se třemi skladbami pro kytaru. Dvě národní písně společně na klavír zahráli Denisa a Dominik Ivanovi. Sedmiletá Klára Zajková, která letos vyhrála dvě třetí ceny na soutěžích Josef Muzika a Plzeňské housličky, zahrála koncert pro housle. Denisa Ivanova příjemně překvapila publikum svým uměním hry na klavír, violoncello a na flétnu. Španělský tanec od Moškovského zahrál Michael Foršt. David Ulvr zahrál „Malou skladbu pro klarinet“ Wolfganga Amadea Mozarta. Skladba pro housle zazněla v provedení nositele českých i mezinárodních cen Filipa Zajkova, který poté zahrál i na klavír. Abiturientka Ježkovy konzervatoře Christina Jordanova bravurně zakončila večer mladých bulharských pokladů hrou na klavír.

Film Dzift byl představen na dalším mezinárodním festivalu
Filmový debut talentovaného bulharského režiséra Javora Gǎrdeva byl s velkým úspěchem představen na dalším mezinárodním festivalu v ČR. V rámci festivalu Letní filmový maratón byl 13. 6. 2010 promítnut Dzift ve Vsetíně. Festival je věnovaný balkánským filmům a letos padla největší tíha na makedonskou kinematografii. Bulharský kulturní institut podpořil tento zajímavý a zejména mladými lidmi navštěvovaný festival již podruhé.
Příští ročník 2011 bude Letní filmový maratón věnovaný bulharskému filmu. Budou představeny jak nové filmy,  tak i panoráma starších klasických bulharských pásků a doprovodný kulturní program s bulharskou tématikou.

Společná výstava plevenských výtvarníků v Praze
31. května 2010 byla v sále BKI-Praha zahájena Společná výstava bulharských výtvarníků, žijících a tvořících v bulharském městě Pleven. Byli představeni Ivan Velchev a Hinko Hinkov – olejomalba, Ubavka Tonchev a Konstantin Simeonov – socha a Plamen Penov – grafika. Je to skupina lidí, která má své místo v bulharské umělecké kultuře. Kromě přátelství je spojují i estetické a duchovní principy. Tvůrčí biografie všech pěti umělců hýří množstvím vlastních i společných výstav, cen a účastí na sympoziích a plenérech. Díky tomu jsou jejich práce známé mezi milovníky umění i odborníky v Bulharsku i ve světě. Výstava této skupiny dělá velký dojem díky různému působení jednotlivých děl - žánrové a stylové. Umělci používají originální plastický jazyk, aby publiku sdělili své myšlenky a emoce.
Vernisáže se osobně zúčastnili čtyři z výtavrníků. Výstavu zahájil ministerský rada bulharského Velvyslanectví v Praze pan Marin Jovčevski. Speciální pozdrav věnovala Praze operní pěvkyně Violeta Velcheva, která zazpívala árie z Pucciniho a Leoncavalovy opery.
Předávání cen nejlepším účastníkům soutěže „Kulturní cestovní ruch v Bulharsku“ i prezentace nové učebnice bulharského jazyka
26. května 2010 proběhly v BKI-Praha dvě zajímavé události věnované 24. květnu – Dni bulharské vzdělanosti a kultury.
V první části večera byly v přeplněném sále Institutu představeny čtyři nejlepší oceněné prezentace ze soutěže o multimediální prezentaci na téma Kulturní cestovní ruch v Bulharsku. Soutěž, která vznikla z iniciativy BKI-Praha, byla vyhlášena před dvěma měsíci s cílem zvýšit zájem mladých lidí o Bulharsko a jeho bohaté kulturně-historické dědictví. Prezentace vypracovali studenti Bulharské školy v Praze a přestavují hluboké studium informací o bulharské růži, tráckých pokladech, nestinarstvu a bulharských archeologických památkách. Obsahují obrazy, video, zvuk a texty v češtině a budou použity při dalších akcích pořádaných BKI-Praha, které budou představovat Bulharsko jako atraktivní turistickou destinaci.
Začátkem nového školního roku 2010/2011 vyhlásí BKI-Praha další ročník soutěže, do které budou zahrnuty i české školy.

V druhé části večera byly představeny nové pomůcky pro vyučování a samostudium bulharštiny. Učebnice nese název „Jazyk v cestovním ruchu“ a představuje materiál pro výuku a samostudium bulharštiny, slovinštiny, slovenštiny a češtiny se zaměřením na cestovní ruch. V Praze byla představena bulharská část učebnice, kterou doprovází i vícejazyčný slovník. Pomůcky vycházejí ze spolupráce Ústavu pro jazyk český při AV ČR, Ústavu pro jazyk bulharský Prof. L.Andrejčina při Bulharské akademii věd, Sofijské univerzity Kliment Ochridský a Centra pro výuku slovinského jazyka-Lublaňská univerzita. Prezentaci provedla dr.Albena Angelova, redaktor vydání.
Oslavy u příležitosti 24. května
Bulharský kulturní institut zorganizoval oslavy 24. května, Dne bulharské vzdělanosti a kultury a slovanského písma, ve třech českých městech – v Praze, Brně a Olomouci. Zástupci Bulharského institutu se zúčastnili i Sjezdu Bulharů v Mikulčicích.

Praha,
21.5.2010
Ve výstavním sále BKI-Praha proběhl slavnostní večer u příležitosti velkého svátku 21.května. Byla zahájena výstava Starobulharská azbuka a stát ducha. Tato dokumentární výstava je společným projektem ministra Božidara Dimitrova, zodpovědného za Bulhary v zahraničí, Nadace Bulharská paměť a Národního historického muzea. Doc. Plamen Pavlov, jeden s autorů výstavy, přednesl úvodní slovo, ve kterém pohovořil o díle Svatých bratří Cyrila a Metoděje a jejich žáků, a popřál ke svátku spoustě Bulharů, kteří přišli vzdát hold tomuto svátku. Oslavy se zúčastnila i Rajna Mandžukova, ředitelka Agentury Bulharů žijících v zahraničí, prof. Nikolaj Ovčarov, ředitel Bulharské školy v Praze, lektor bulharského jazyka z Karlovy univerzity, mnoho překladatelů, jazykovědců a historiků z místních univerzit.

Brno,
14.-21.5.2010
Na Městském úřadu města Brna byla zahájena výstava fotografií Reflexe, fotografie nejen z ptačí perspektivy bulharského fotografa Alexandra Ivanova. Setkání proběhlo společně s místním Klubem Bulharů. Výstavu navštívila spousta Čechů, ale i Bulharů žijících v druhém největším městě v České republice.

Olomouc,
25.-31.5.2010
Oslavy 24.května v Olomouci, velkém moravském univerzitním centru, proběhly společně s místním Bulharským klubem. Na Městském úřadu města Olomouc byla zahájena druhá část výstavy fotografií Reflexe. V sále Bulharského klubu proběhla prezentace Bulharska jako oblíbené turistické destinace a byl promítnut film Kód věčnosti. Pro místní Bulhary byl promítnut i hraný film „Toplo“ režiséra Vladimira Jančeva.

Mikulčice,
22.5.2010
Zástupci Bulharského institutu v Praze se zúčastnili i Sjezdu Bulharů ze Střední Evropy v slovanském archeologickém parku v Mikulčicích. Společně se stovkami Bulharů ze Střední Evropy, položila věnce a květiny k památníku Svatých bratří Cyrila a Metoděje i oficiální delegace, v čele s předsedkyní Národního shromáždění Ceckou Cačevou, velvyslanci z Bulharských velvyslanectví a zástupci Bulharských kulturních institutů z České a Slovenské republiky.
Úspěch Bulharska na Světu knihy

Ve dnech 13. až 16. května proběhl v Praze šestnáctý ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy a to za velkého zájmu ze strany českého publika a médií. Více než 50 000 návštěvníků se přišlo podívat na akci, která se rozkládala na ploše 3000m čtverečních a nabídla více než 400 setkání s hvězdami světové literatury, množství literárních čtení, bohatý program pro děti, výstavy, diskuse, předávání cen, prezentace nových knih, elektronická literární média a on-line knihovny.
Druhého největší knižního veletrhu v Evropě se zúčastnilo 34 hostujících zemí. Společně s Japonskem, Polskem, Čínou, Ruskem, Saudskou Arábií, Belgií, Francií… i Bulharsko mělo na Výstavišti poprvé svůj vlastní stánek. Zásluhu na to má plně Bulharský kulturní institut v Praze.
Na pozvání institutu do Prahy dorazila jedna z nejznámějších ilustrátorek dětských knížek a učebnic – Tonya Goranova. Na knižním veletrhu představila výstavu originálů svých ilustrací, která tematicky odpovídala i tématu letošního veletrhu – Literatura pro děti. Tonya je známá a oblíbená autorka nejen v Bulharsku, ale i v Německu, USA a Japonsku. Její krásné ilustrace zaujali i pražské publikum a dle názoru profesionálů i návštěvníků, byla výstava nejkrásnější na celém veletrhu. Bulharská ilustrátorka představila některé ze svých mnoha knih, setkala se s publikem a dala bezpočet rozhovorů jak českým tak bulharským médiím.
Média obou zemí upozornila na další akci, která proběhla v rámci Veletrhu, a to ocenění bulharské bohemistky Anželiny Penčevy. Obec českých spisovatelů udělila velkou cenu Premia Bohemica, udílenou překladatelům za propagaci české literatury v zahraničí, známé bulharské překladatelce. Anželina Penčeva převzala cenu na Velkém literárním divadle Světa knihy. Kulturní program připravil Bulharský kulturní institut a představil tak unikátní bulharský folklór. O akci informovala první stránka novin Světa knihy a několik dalších specializovaných vydání, včetně titulu Kultura.
Na veletrhu Svět knihy byly představeny i knihy a časopisy bulharské menšiny v ČR vydávané s podporou českého Ministerstva kultury, dále i filmy a prezentace s bulharskou tematikou.

Bulharský kulturní institut v Praze na veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2010
Tonia Goranova
13. 5. 17.00 pravé křídlo, zahájení výstavy ilustrací 

Bulharský kulturní institut v rámci veletrhu Svět knihy 2010 uvádí výstavu dětských ilustrací nejznámější současné bulharské ilustrátorky Tonii Goranové. Zahájení výstavy, setkání s autorkou a představení jejích knih proběhne 13. 5. v 17 hodin.

Významná bulharská ilustrátorka Tonia Goranova ilustrovala přes 150 knih a 40 učebnic. Toto obdivuhodné množství práce vytvořila pro světová vydavatelství v Německu, Bulharsku, Japonsku, USA, Velké Británii aj. Generace bulharských dětí vyrůstaly s dětskými knížkami, které nejen ilustrovala, ale některé z nich i sama napsala. Její nejoblíbenější prací jsou učebnice a slabikáře.
Tonia Goranova je držitelkou šestnácti Národních cen. Nejvýznamnější z nich je cena „Boris Angelušev“, kterou bulharský stát udělil jen deseti tvůrcům. Je také držitelkou cen z Lipska a Mnichova, dvakrát byla nominována na prestižní mezinárodní cenu Hanse Christiana Andersena kongresu IBBY.
Své ilustrace maluje jako obrazy, ze kterých tvoří samostatné výstavy (Mexiko, Japonsko, Kypr, Itálie, Bulharsko, USA). Ve své práci používá pestré barvy, jemné linky, různé materiály a techniky – akvarel, olej, dřevěné artefakty, ale i počítačovou technologii.

Anželina Penčeva - cena Premia Bohemica
Obec spisovatelů uděluje každoročně toto ocenění zahraničnímu bohemistovi, který šíří znalost české literatury ve světě. Letos cenu obdrží bulharská překladatelka Anželina Penčeva, která přeložila četné české prózy do bulharštiny, mj. díla M. Kundery, B. Hrabala, K. Čapka, J. Kratochvila, A. Berkové, V. Macury, V. Neffa, Z. Zapletala aj. Je členkou Svazu bulharských překladatelů a redakční rady bohemistického časopisu Homo Bohemicus.

Byla zahájena výstava fotografií Alexandra Ivanova
„Svět kolem nás je reflexí našich duší“ – to je motto výjimečné sbírky fotografií z názvem Reflexe“, která byla zahájena 28.dubna 2010 v galerii Bulharského kulturního institutu v Praze. Vernisáže se zúčastnil sám autor – umělecký fotograf Alexandr Ivanov. Jak o sobě sám říká, focení je pro něj způsob života. Fotografuje svůj rodný kraj a Bulharsko od první chvíle a svého prvního černobílého filmu. Snaží se být čestný ve své práci, nepoužívá žádných úprav ani dobarvování. Má za sebou množství samostatných výstav a prestižních cen. Je plný nápadů na nové projekty a fotoaparát nedá z ruky. Popularitu mu přinesla pozoruhodná výstava 360° Bulharska – emocionální poslání o nutnosti péče a ochrany světa kolem nás. V roce 2008 byly vystaveny velké fotografie na náměstích v Sofii, Burgasu, Varně a Plovdivu. „Jsou lidé, kteří nikdy nebyli v galerii, ale tuto výstavu viděli. Mladí lidé se večer procházeli mezi fotografiemi, zastavovali se, objímali se a fotili se na památku…“ – řekl Alexandr.
Alexandr Ivanov připravuje nový projekt s krásnými fotografiemi z Bulharska, ty budou vystaveny na velkých náměstích evropských metropolí. Bulharský kulturní institut vyvine co největší úsilí, aby jedním z těchto měst byla i Praha.
Zájem o nově zahájenou výstavu nám dokázal, že v Čechách je dlouhodobý zájem o Bulharsko a jeho přírodní krásy. Kromě Prahy vystaví Bulharský kulturní institut Reflexe i známých galeriích v Brně a Olomouci.

Evropský projekt Generation ´89
Od 26. do 28. dubna 2010 probíhá v Praze setkání mladých lidí z devíti evropských zemí. Je to jedno ze čtyř setkání, která probíhají v Bruselu, Bukurešti, Praze a Varšavě pod názvem Generation ´89. Jedním z cílů tohoto projektu je představit deklaraci Generation ´89 zástupcům Evropské unie v Bruselu!
Mladí lidé narození v roce 1989 a občané jedné z devíti evropských zemí – Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Německo, Velká Británie, Polsko, Rumunsko a Maďarsko – byli pozváni k účasti na celoevropském projektu. Dnes mají možnost vyjádřit a sdělit svůj pohled na svou budoucnost, jakožto budoucnost evropských občanů.
Projekt Generation ´89 si klade za cíl představit pád komunistických režimů v Evropě prostřednictvím pohledu mladých lidí, narozených v roce 1989. Ti pak budou mít možnost otevřeně mluvit o tom, co se v minulosti v jejich zemích dělo (podle vyprávění rodičů či příbuzných, nebo na základě přečtených knih), ale stejně tak budou moci vyjádřit svá očekávání, jakožto evropští občané. Dvě mladé Bulharky – Petia Radulova a Tamara Dimova – se zúčastní diskuze Generation ´89 v Praze. Jedním z organizátorů setkání je i Bulharský kulturní institut, člen sdružení kulturních institutů EUNIC. Projekt Generation ´89 probíhá pod záštitou Václava Havla.

Generace ´89
Tisková zpráva, 26.4. 2010, Praha

Do Prahy v těchto dnech přijeli mladí lidé z devíti evropských zemí. Kromě stejného roku narození je spojuje zájem o minulost, přítomnost i budoucnost, nad kterou se zamysleli v eseji na téma: „Co mohu udělat pro Evropu a co může Evropa udělat pro mě? Jak se vidím jako občan EU za 5-10 let?“ Třídenní setkání nyní dává prostor k formulaci jejich názorů a požadavků v tzv. Deklaraci Generace ´89, která bude 7. června 2010 představena zástupcům Evropské unie v Bruselu. Projekt se koná pod záštitou Václava Havla. Evropa je pluralitní demokracie se všemi jejími atributy – právním státem, rozvinutou občanskou společností, volným trhem, svobodnými médii. Sdílí tento pocit i mladí evropští občané, kteří se narodili v symbolickém roce 1989? Ve svých esejích, kterými se kvalifikovali na mezinárodní setkání, skloňují slova tolerance, právo na vlastní názor, respekt, čest, pravda, otevřenost, příležitost, solidarita, vzdělání, zájem o věci veřejné, kultivovaná kultura, péče o životní prostředí – tedy hodnoty, na kterých je evropská demokracie založena. „Věřme jim, že to nejsou pouhá klišé, že si uvědomují, že evropské hodnoty je zapotřebí stále prosazovat. Z jejich esejí vyzařuje sebevědomí a ochota naslouchat názorům druhých a z množiny dobrých řešení vybírat ta nejlepší. Je dobře, že jejich hlas může zaznít a že mají příležitost se navzájem poznat,“ říká Helena Kovaříková, vedoucí oddělení projektů Česká centra. Paralelní setkání se konají v Bukurešti, Bruselu a Varšavě. Autoři nejlepších esejí si připravili 3–5 minutová videa -rozhovory se svými přáteli či rodiči, přímými aktéry událostí roku 1989. Na dubnových setkáních zazní jejich současná stanoviska a názory, v dokumentu Generace ´89 bude poté nastíněna vize Evropy tak, jak ji vidí dnešní nastupující mladá generace. Jak účastníci setkání vnímají současnost? “Já se dívám na naši generaci pozitivně, protože není zatížená historickou zkušeností komunistického režimu. Mnoho z nás studuje nebo má práci v zahraničí a to je myslím dobře“, říká Ondřej Pavlík. „Těší mne, že nám bude dán prostor k tomu, aby společně zazněl náš hlas – vážím si toho, že mohu formulovat své názory a diskutovat o nich s ostatními Evropany„, tvrdí Martina Tesařová. Veronika Boxanová se považuje za „aktivního občana České republiky ale i za pyšného Evropana“. Podle Leony Kunayové „demokracie nezajišťuje shodu podmínek,je dobře, že nám každému dává příležitost“. „Nápad projekt takto koncipovat vznikl na naší společné schůzce s Helenou Kovaříkovou z Českých Center a Nigelem Bellinghamem z Britské rady. Vzpomínali jsme na naše zážitky z roku 1989: Helenin syn se narodil 5. února 1989, což je shodou okolnostíi datum úmrtí jedné z posledních obětí komunistické zvůle v bývalé Německé demokratické republice, Nigel věnoval velkou pozornost všem novinkám z tehdejších ještě socialistických zemí a já jsem se osobně zúčastnil Rumunské protikomunistické revoluce v prosinci r. 1989“, řekl Dan Duta, ředitel Rumunského kulturního institutu v Praze. O projektu Projekt Generace ´89, který byl zahájen v výročí sametové revoluce, připomíná výročí pádu komunistických režimů v Evropě. Mladí lidé narození v roce 1989 mají šanci reflektovat minulost prostřednictvím dokumentárních videí natočených s rodiči či přímými aktéry revolučních dějů, prostřednictvím esejů formulovat své názory na aktuální evropská témata a díky přímé účasti na mezinárodních setkáních hledat společně odpovědi na otázky, které zajímají nastupující generaci. Do projektu spolufinancovaného Evropskou komisí a koordinovaného sdružením EUNIC Czech Republic pod předsednictvím Rumunského kulturního institutu se zapojilo devět evropských zemí: Česká republika, Belgie, Bulharsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko a Velká Británie. Oficiálním zástupcem projektu je Správa Rumunských kulturních institutů v Bukurešti. V Čechách je projekt koordinován Českými centry, Rumunským kulturním institutem, Britskou radou, Goethe Institutem, Rakouským kulturním fórem, Bulharským kulturním institutem a Belgií/Vlámským zastoupením. Projekt Generace ´89 je finančně podpořen Evropskou komisí - programem Evropa pro občany 2007-2013. EUNIC je Evropské sdružení národních kulturních institutů. EUNIC pomáhá vytvořit efektivní partnerství a síť kulturních institutů zemí EU za účelem zlepšit a propagovat kulturní různodorost a porozumění mezi evropskými společnostmi a podpořit mezinárodní dialog a kulturní spolupráci se zeměmi mimo Evropu. Sdružení EUNIC Česká republika bylo založeno v roce 2008 a zahrnuje 16 kulturních institutů a kulturních oddělení ambasád zemí EU v ČR. Zastoupené země spolupracují na projektech v různých oborech, např. literatura – Noc literatury, film – New Ways, New Waves, architektura – Architektura & Inkluze, mezikulturní dialog - Alter Ego, podpora občanské společnosti – Generace ´89.
Více na: www.eunic-online.eu; www.generation89.eu

Balkánský večer v Praze
Na 23. dubna zorganizoval Bulharský kulturní institut společně s několika sdruženími a jinými instituty Balkánský večer věnovaný národní kuchyni balkánských zemí. Publikum v Baráčnické rychtě mělo možnost ochutnat bulharská, rumunská, makedonská, chorvatská, řecká a turecká tradiční jídla a pití. Bulharsko se představilo oblíbenými kebapčety, kvalitním vínem, tzv.balkánským sýrem, kaškavalem, několika druhy salátů a jinými pochutinami, které Češi znají a mají rádi. Akci navštívilo zhruba 350 nadšenců, z nichž každý kdo ochutnal výborné balkánské speciality, mohl hlasovat za tu národní kuchyni, která mu chutnala nejvíce. První místo zaslouženě získal bulharský stůl ozdobený kakostem!
Po kulinární soutěži následoval kulturní program, který představil bulharské, řecké a turecké tance. Půvabní lidé a bujará balkánská diskotéka dodali všem na dobré náladě i v pozdních večerních hodinách. Hosté měli možnost se seznámit nejen s kuchyní, ale i zajímavými tradicemi, hudbou a národními balkánskými tanci. Večer proběhl pod jmenovatelem „zábava“, což přilákalo mladé a zvědavé publikum.

Prezentace „Vinařství a vinný cestovní ruch v Bulharsku
14.dubna proběhla v sále BKI-Praha prezentace na téma „Vinařství a vinný cestovní ruch v Bulharsku“. Prezentace byla doprovozena degustací vybraných bulharských vín a promítáním filmu.
Byly představeny bulharské vinařské kraje i mapa bulharských vinic a vinařství. Degustovala se bílá vína z kraje Dunajská rovina a Mavrud, Merlot a Cabernet Sauvignon z Trácké nížiny. Publikum bylo seznámeno s dlouholetými tradicemi vinařství v Bulharsku i s aktuálními informacemi o stavu bulharského vinařství. Mluvilo se o nejlepších sklepích a trasách vinařského cestovního ruchu, které Bulharsko nabízí.
Film Cesta vína, který byl promítán během večera, se nezaměřuje jen na bulharské vinařství, ale i na bohatou kulturu, dějiny a tradice středověkého Bulharska.
Setkání bylo určeno českým médiím a podpořeno českými firmami, které obchodují s bulharským vínem.
Výstava Bulharský filmový plakát
Unikátní kolekce reprodukcí bulharských filmových plakátů představuje zajímavá díla a exponáty, řídké archivní jednotky. Expozice se skládá z 50 bulharských filmových plakátů, mezi kterými jsou Geraci, Pod jařmem, Hrdinové Šipky, Naše země, ale i novější Orchestr bez jména, Rytíř bez brnění, Válka ježků, Dámy zvou, Zloděj broskví aj.
Časové rozmezí výstavy zahrnuje období od začátku 30.let do konce 80.let 20.století, let plných filmových premiér, milovaných a populárních filmů.
Výstava si dává za cíl rozpracovat jedno ze zapomenutých témat bulharského užitého umění a to filmového plakátu. Kvůli proměně struktury filmového průmyslu dochází v posledních letech k malému vytváření originálních filmových plakátů. V současnosti je v bulharském archivu Národní filmotéky velký počet plakátů z posledních desetiletí. Část z nich nás vrací k oblíbeným filmům nebo k hvězdám bulharského grafického umění.
Úspěšně skončily Dny bulharského filmu v Praze
Prestižní pražský kinosál Lucerna se ve dnech od 24. do 27. března stal domem bulharského filmu. Tento historický biograf promítá filmové pásky více než 100 let a dnes je známý jako kultovní místo, kde se pořádají festivaly. Na velkém plátně byly promítány tři celovečerní bulharské filmy – Svět je veliký a záchrana kyne odevšad, Východní hry a Jediný milostný příběh, který Hemingway nepopsal. V předsálí kina byla představena část výstavy Bulharský filmový plakát. Její druhá část, promítání dokumentárních a krátkých filmů(celkem šest filmů) a ostatní doprovodný program byl uveden v sále Bulharského kulturního institutu. Uskutečnila se setkání se studenty, stejně tak koncert Hity bulharské filmové hudby. “Dny” navštívilo více než 1500 lidí a česká i bulharská média o něm publikovala informační materiály a recenze. Organizátor Dnů bulharského filmu je Bulharský kulturní institut v Praze. Festival proběhl pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.
V Praze byly zahájeny Dny bulharského filmu
24.března proběhlo v Praze oficiální zahájení festivalu Dny bulharského filmu. Tato velká událost, kterou organizuje Bulharský kulturní institut v Praze a nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo kultury České republiky, má za cíl představit nejnovější a zajímavou produkci bulharské kinematografie. České ministerstvo si cení bulharské akce jako hodnotného a obohacujícího doplňku pražské kulturní scény, který zároveň podporuje kulturní bulharsko-české vztahy. Dny bulharského filmu sledují jak česká tak i bulharská média, což také vypovídá o jejich významu.
Oficiálního zahájení festivalu se zúčastnilo velké množství hostů, mezi nimi známý bulharský filmař Stefan Valdobrev, novináři i postavy z české kulturní scény. Publikum, které zaplnilo náš sál v Institutu, přijalo s nadšením večerní program – součást doprovodného programu festivalu.
Byla zahájena výstava Bulharský filmový plakát – unikátní sbírka reprodukcí filmových plakátů, která představuje zajímavé exponáty. Výstava se skládá ze 39 plakátů, mezi kterými jsou Geraci, Chudákova radost, Pod jařmem, Hrdinové z Šipky, Naše země, ale i novější jako Orchestr bez jména, Den se nepodobá ránu, Dámy zvou, Válka ježků, Zloděj broskví, Princova třináctá nevěsta, Rytíř bez brnění. Časový rámec výstavy zahrnuje období let 30. až 80. 20.století, desetiletí plná filmových premiér milovaných a populárních filmů. Výstava Bulharský filmový plakát je instalována ve dvou sálech – v sále BKI-Praha a ve foyeru kina Lucerna. Podpořili ji Filmové centrum, Národní filmotéka a Media Desk Bulgaria.
Večer byl zakončen koncertem “Bulharské filmové hity“ v provedení české jazzové formace Cava. Na programu byly pro bulharskou hudbu emblematické písně a skladby, jako například Chora i ulici z filmu Momčeto si otiva, Varviat li dvama z filmu Kozí roh, Adaptace z filmu Adaptace, Prodavač na nadežda z filmu Prodavač na nadežda a jiné. Byli představeni nejoblíbenější klasici bulharské filmové hudby – Petar Stupel, Boris Karadimčev, Mitko Šterev aj. Zvláštní místo bylo věnováno skladateli Stefanu Valdobrevovi, autorovi hudby k filmu Svět je veliký… Stefan rozpálil publikum písní Backgammon Dice, kterou sám zazpíval v doprovodu českých kolegů ze skupiny Cava.
Tisková konference s tvůrci Dnů bulharského filmu
23.března proběhla v sále BKI-Praha tisková konference ku příležitosti jedné z největších akcí Bulharského kulturního institutu pro rok 2010 – kino-panorama Dny bulharského filmu.
Tiskové konference se zúčastnili čeští i bulharští novináři. Mezi nimi i zástupci České telegrafní agentury, Českého rozhlasu program Vltava, rádia Futura i Bulharského národního rádia programy Horizont a Christo Botev. Zájem informovat o Dnech bulharského filmu projevil i deník Hospodářské noviny, agentura Fokus, rádio Fokus a agentura Mediafax.
Záštitu nad festivalem Dny bulharského filmu, který organizuje Bulharský kulturní institut v Praze, převzalo Ministerstvo kultury České republiky.  Oficiálním dopisem bylo vyjádřeno stanovisko českého Ministerstva, že podporuje tuto významnou a pro české publikum užitečnou bulharskou akci.
Dny bulharského filmu v Praze 24-27.3.2010

Program projekcí filmů a doprovodný program festivalu

Synopse filmů a více o doprovodném programu

Vstupné na všechna promítání: 70 Kč
Vstupné na doprovodný program: zdarma

Organizátor: Bulharský kulturní institut

BKI-Praha
Klimentská 6, Praha 1
www.bki.cz
kontakt:
Sevdalina Kovářová-Kostadinova, referent
e-mail: bki@bki.cz
tel: + 42 0 233 326 862

Dny bulharského filmu v Praze probíhají již podruhé. Iniciátor a organizátor tohoto mladého a ambiciózního festivalu je Bulharský kulturní institut v Praze. Letošní ročník proběhne ve dnech od 24. do 27. března včetně. Filmy se budou promítat ve dvou sálech – v sále kina Lucerna a v sále BKI-Praha.
Kino Lucerna je nejprestižnějším pražským kinem, které má za sebou stoletou historii, tradici a bohatý rejstřík uspořádaných festivalů. Velký sál, ve kterém budou promítány hrané filmy, pojme až 460 diváků. Ve foyer toho pro Prahu emblematického kina bude otevřena první část výstavy Bulharský filmový plakát. Sál BKI-Praha, v němž proběhnou promítání ostatních filmů a velká část doprovodného programu festivalu, má kapacitu 80 míst.
Dny bulharského filmu v Praze jsou filmovým panoramatem, jež má za cíl představit české metropoli nejnovější a kvalitní produkty současné bulharské kinematografie. Festival není žánrově ohraničen. Do programu jsou zahrnuty jak hrané filmy tak i filmy dokumentární, krátké, animované a experimentální.
Kromě četných promítání nabízejí Dny bulharského filmu v Praze i bohatý doprovodný program, který by měl dál festivalu celistvý ráz a ukázat tak nejen současný bulharský film ale i jeho minulost. Pomocí koncertů bude představena bulharská filmová hudba a výstavou bulharský filmový plakát. Jsou připravena setkání a rozhovory a navíc i workshop s bulharskými režiséry.
Dny bulharského filmu v Praze jsou propagovány všemi možnými způsoby. Přestože se jedná o událost s velmi omezeným rozpočtem, těší se velké popularitě mezi širokou veřejností. Pro česká média je určena tisková konference, která proběhne v BKI-Praha.

BKI – Praha v českých médiích

Bulharská hudba zní na Českém rozhlase
Následkem spolupráce BKI-Praha a Českého rozhlasu bude znít bulharská hudba z tohoto rádia od dubna až do září 2010. Do pořadu Rondo Českého rozhlasu jsou zahrnuti bulharští hudebníci (Kalin Ivanov, Elena Antimova, Christo Popov, Folklorní sbor národní hudební školy L. Pipkova, Ženský sbor Bulharské hlasy – Angelite, studentský smíšený sbor Formace Folk – Jazz Nové bulharské univerzity, Dětský sbor Bulharského národního rozhlasu, Vojenský dechový orchestr, Dětský sbor Bodra pesen a smíšený sbor Rodny zvucy ze Šumenu aj.), i jednotlivé skladby bulharských skladatelů a folklorní písně.

Březnové hudební dny v přímém přenosu Českého rozhlasu
Z iniciativy a za spolupráce BKI-Praha věnuje Český rozhlas část svého programu 50. jubilejnímu ročníku Březnových hudebních dnů. Novinář Rafael Brom z Českého rozhlasu Vltava se ve dnech od 25. do 29. března zúčastní prestižního bulharského festivalu a přímo z místa bude informovat česká média. Po svém návratu představí českému publiku rusenský festival v sále BKI-Praha.

Dokumentární film o pražském svátku Trifon Zarezan na České televizi
Dokumentární film natočený na pražské oslavě svátku Trifon Zarezan v únoru 2010 bude vysílán na ČT2 16.3. v 18.30 hodin. Pražský Trifon Zarezan je bulharský večer s bohatým kulturním programem. Uskutečnil se již po osmé, organizuje ho občanské sdružení Zaedno za podpory BKI-Praha. Letošní svátek navštívilo před 400 lidí a vystoupilo 50 hudebníků a tanečníků.

Dny bulharského filmu vyvolávají zájem českých médií
Dny bulharského filmu (24.-27.3.2010), které BKI představuje v Praze již po druhé, budou sledovány českými médii. Zájem o tuto velkou bulharskou akci již projevil Český rozhlas a deník Hospodářské noviny, navíc i několik menších deníků.

Koncert žáků Milcho Levieva v Praze
5.března proběhl v sále Bulharského kulturního institutu v Praze jazzový koncert nejlepších žáků Mistrovské třídy Milcho Levieva a Vicky Almazidu. Večer byl věnovaný 3. březnu, Státnímu svátku Bulharské republiky. Spousta Bulharů přišla oslavit tento nejvýznamnější bulharský svátek a spousta Čechů a fanoušků bulharské kultury si přišla poslechnout skvělý jazz.
Na programu byly jazzové standardy, mezi nimiž zazněly skladby jako Summer Time, One Note Samba, Lullaby of Birdland a jiné. Studentský kvartet, který byl pražským publikem přijat se sympatiemi a ovacemi, vystoupil ve složení Žana Vasileva, Danail Tanev, Vasil Chadžigrudev a Ivan Conkov. Hosté byli uchváceni vysokou kvalitou jejich hudebního projevu.
Hostování studentů Milcho Levieva v Praze bylo ogranizováno BKI Praha a Letní hudební akademií při Nové bulharské univerzitě v Sofii, kde známý bulharský jazzman vede Mistrovskou třídu.
Kromě koncertu v sále institutu BKI zorganizoval též představení projektu Mistrovská třída Milcho Levieva a Vicky Almazidu před vedením Pražské jazzové konzervatoře a Hudební akademie múzických umění s cílem další spolupráce.

Baba Marta dorazila i do Prahy
4.března s dětskými písničkami a básničkami dorazil bulharský symbol jara – Baba Marta. Okolo padesáti dětí, bulharských i českých, společně oslavilo v sále BKI-Praha tento pěkný pro Bulharsko typický svátek. Akce začala seznámením dětí s Bulharskem – geografickou polohou, možnostmi cestovního ruchu, národními zvyky a obyčeji. Poté děti ze třetí a čtvrté třídy Bulharské školy v Praze vystoupily se svým programem, který zahrnoval scénické představení samotného obyčeje, jarní lidové říkanky a písničky.
Dětské setkání zakončily české děti předškolního věku s jarní písničkou, kterou poděkovali svým novým bulharským kamarádům. Každé z dětí si na památku odneslo marteničku a novou představu o Bulharsku a bulharských národních tradicích.

Oslava bulharského Státního svátku
2.března byl v sále BKI-Praha pro žáky Bulharské školy v Praze připraven bulharský film Vreme razdelno a přednáška na historické téma. To byla jedna z prvních událostí, které BKI-Praha věnovala 3.březnu – Dni Osvobození Bulharska z turecké nadvlády a Státnímu svátku.
Na setkání byly vyhlášeny výsledky soutěže BKI-Praha o nejlepší esej na téma Bulharsko, za tebe položili život. S oceněnými žáky udělala rozhovor novinářka z Bulharského národního rozhlasu pro program Christo Botev.

V galerii BKI-Praha byla zahájena výstava Figurální kompozice a krajinomalba z roku 2009
25.února byla v galerii BKI-Praha zahájena výstava pláten Stojana Genčeva pod názvem Figurální kompozice a krajinomalba z roku 2009. Výstava zahrnuje velkoformátové kompozice a krajinomalby inspirované umělcovým rodným krajem.
Stojan Genčev pochází ze Slivenu, ale vystudoval v Československu Pražskou výtvarnou akademii a poté již v Praze zůstal, aby zde nejen žil, ale i tvořil. V Čechách je Stojan Genčev známější více jako restaurátor. Pracoval na restaurování a konzervování spousty českých a moravských kulutrních památek. Vypracoval kopie již zničených starých obrazů a nástěnných maleb. Seznam jeho samostatných a společných výstav je velmi dlouhý. Jeho obrazy jsou majetkem několika evropských Národních galerií. Za svou čtyřicetiletou uměleckou kariéru vystavuje Stojan Genčev v BKI-Praha již počtvrté.
Na zahájení výstavy Figurální kompozice a krajinomalba z roku 2009 pronesl úvodní slovo Ondřej Hájek, kunsthistorik a ředitel Pelhřimovského muzea. Zdůraznil, že Genčevovy práce jsou silně ovlivněny jeho kořeny. Zvlástní zájem byl věnován i hloubce a různorodosti nuancí, se kterými malíř pracuje. “Kdyby Stojan namaloval obraz s jen použitím šedých odstínů, byl by stejně výrazně pestrý.”, poznamenal Hájek.
Mezi četným publikem na vernisáži byli i studenti českých výtvarných škol. Příjemná “art” atmosféra byla umocněna českou formací Trio, ktará hraje jazzové standardy i populární skladby.

Premiéra bulharské divadelní inscenace
20. února proběhla v Městském divadle v Kladně premiéra bulharské divadelní hry Fanoušci režiséra Nikolaje Pavlova. Pavlov, původem Bulhar, má české divadelní vzdělání a nyní pracuje pro několik českých divadel. Hra Elina Rahneva, jednoho z nejúspěšnějších současných bulharských scénáristů, rozesmála až k slzám publikum ve velkém sále divadla a byla odměněna bouřlivým potleskem. Zájem projevila i média, která o premiéře psala. Bulharský kulturní institut v Praze podpořil tuto kvalitní bulharskou přítomnost na české divadelní scéně.

Promítání dvou filmů o Bulharsku v BKI-Praha
18. února se promítaly filmy o Bulharsku českého režiséra a cestovatele Petra Barana. Do sálu BKI-Praha se zájemci o jejich shlédnutí téměř nevešli. Autor představil dva dokumentární filmy – Trácké kameny, popisující Perperikon a starověkou historii Tráků, a Melnik, film o kouzelném bulharském městečku a místní tradici výroby vína. Po promítání proběhla zajímá diskuze s panem režisérem, který pochází z Moravy, ale Bulharsko považuje za svou druhou vlast.
Petr Baran je režisér-amatér, přesto točí kvalitní filmy, z nichž se velká část dostala program České televize. Je držitelem spousty cen z českých i zahraničních soutěží. Každoročně jezdí do Bulharska sám nebo se štábem a natáčí. Překvapivé jsou jeho hluboké znalosti bulharské historie, tradic a kultury. „Bulharsko je jedno velké neznámo, historická a kulturní pokladnice, která čeká na své objevení“, míní pan Baran.
Velký zájem o promítání filmů dokázal, že Češi chtějí poznat Bulharsko nejen jako turistickou destinaci, ale i jako zemi s bohatým cestovním ruchem v oblasti kultury a vinných regionů.

Bulharská účast na Národním krojovém plese v Praze
13. února proběhl v Praze jeden z největších folklorních svátků – Národní krojový ples. Ples se konal v sálech a halách prostorného pražského Top hotelu. Každý rok se plesu zúčastní na 1500 hostů a účinkujících oblečených v nádherných krojích. Zpívají, tančí a baví se v rytmu české a moravské lidové hudby až do brzkého rána. Letos se této prestižní události poprvé zúčastnily i zahraniční soubory – bulharský a srbský. Bulharská účast byla podpořena Bulharským kulturním institutem a Bulharskou folklorní asociací. Organizátorem plesu je Folklorní sdružení ČR.
České publikum přijalo bulharské folklorní soubory s nadšením a potlesk po vystoupení dlouho nebral konce. Do společného chora, kterým byl zakončen bulharský program, se zapojila i spousta českých nadšenců.

Bulharský svátek vína po osmé v Praze
12. února roztancovala Prahu balkánská party s názvem „Trifon Zarezan, svátek vína“. Nadšenému publiku, čítajícímu okolo 400 osob, byly představeny bulharské folklorní tradice, spojené s jarním „zařezáváním“ vína v den svatého Trifona.
Organizátorem této události je Občanské sdružení Zaedno za tradiční podpory Bulharského kulturního institutu. Premiéru na „Trifonovi“ zažil Rumunský kulturní institut, jehož ředitel večer uváděl.
Tato akce je populární v celé Praze a je jedním z nejnavštěvovanějších každoročních setkání Bulharů v Čechách vůbec. Večer, věnovaný patronovi vinic a vína, byl účinek magického nápoje umocněn bohatým kulturním programem. Jak tomu velí tradice, proběhla volba cara vína pro následující rok. O titul se ucházelo 17 mužů z publika, kteří soutěžili v několika disciplínách, jako zaštipování vína, pletení věnce z proutků, demonstrace mužské síly a jiné. Komise sestavená z žen jmenovala nového cara Trifona. Korunovací bylo speciální taneční vystoupení souboru Balgari, představující národní zvyk. Svátek doplnily svou hudbou dvě české skupiny, které hrají bulharskou a balkánskou hudbu – Gothard a Džezvica. Talentovaní tanečníci z pražských a brněnských souborů potěšili přítomné bulharskými národními tanci. Pro doplnění celé atmosféry se pilo bulharské víno a jedly tradiční bulharské pokrmy. Pro radost malých i velkých byla na programu i tombola s bulharskými dárky.
Česká televize natočila dokumentární film „Trifon Zarezan, svátek vína“. Foto-reportáž z večera bude publikována v časopise Folklor, hudební nahrávky se vysílají na Etno radiu, radiu specializujícím se na folklorní a etnickou hudbu.

Tisková konference v BKI-Praha
11. února proběhla v sále BKI-Praha tisková konference u příležitosti české premiéry bulharské divadelní hry Fanoušci scénáristy Elina Rahneva. Hra je v České republice inscenována poprvé, hrát se bude v Městském divadle v Kladně. Režisérem hry je Nikolaj Penev – mladý bulharský talent, režisér Městského divadla v Mostě, který ale působí i v jiných českých a bulharských divadlech.
Díky spolupráci BKI-Praha se tiskové konference zúčastnil i autor hry. Novináři projevili upřímný zájem o osobnost a tvorbu Elina Rahneva. Mluvilo se i o situaci současného divadla a o vzájemných vztazích české a bulharské divadelní sféry. Čeští divadelní kritici byli toho názoru, že současná bulharská dramaturgie je na velmi vysoké úrovni a proto česká divadla projevují zájem o inscenování bulharských her.

HOLIDAY  WORLD v Praze
870 vystavovatelů ze 47 zemí, mezi kterými bylo i Bulharsko, se představilo od 4. do 7. února na největším turistickém veletrhu ve Střední Evropě - HOLIDAY  WORLD. Letošní partnerskou zemí pražského veletrhu bylo Slovinsko.
Tento rok Bulharsko představili města Burgas a Nesebar, čtyři touroperátoři a jeden hotelový řetězec. Bulharsko si hodlá zachovat stejný počet českých turistů i v roce 2010. Češi dávají bulharskému moři přednost. Turistiku po kulturních místech nabízí stále ještě málo cestovních kanceláří. Nově se objevil zájem Čechů o golfovou turistiku v Bulharsku, sdělil Nikolaj Jotovski  z Ministerstva financí, energetiky a cestovního ruchu.
Mnoho návštěvníku přilákal stánek Filipa Kuliseva, fotografa bulharského původu, který žije a tvoří v Bratislavě. Je jedním z deseti nositelů prestižní ceny Evropská cena za profesionální fotografii v sekci Příroda a má za sebou více než 130 samostatných výstav po celém světě.

Pravidelné kurzy v BKI-Praha
S příchodem nového roku 2010 obohatil BKI-Praha program pravidelných kurzů o dva nové kurzy. S velkým úspěchem začal kurz bulharského jazyka, jak pro začátečníky tak pro pokročilé. Lekce probíhají jednou týdně. Velký zájem vyvolal i druhý kurz – lekce bulharské národní hudby pro dospělé. Pravidleně též probíhají kurzy národních tanců pro začátečníky  a pokročilé a umělecké kurzy pro předškolní děti. Jednou týdně se prostorách BKI-Praha konají zkoušky tanečního souboru Balgari.

Folklorní večer
22.února byly v galerii BKI-Praha oslaveny bulharské národní svátky spojené se začátkem nového roku, jako jsou Vasiljovden, Jordanovden a Babinden. Večera se zúčastnili i návštěvníci kurzu národních tanců, který v BKI-Praha probíhá již třetím rokem. Zazněla bulharská národní hudba z různých krajů Bulharska. Byla ukázána spousta chor – národních tanců i některé tradice. Podívat se přišli mladí lidé, kteří mají rádi a zajímají se o unikátní bulharský folklor.

Den otevřených dveří
28.ledna proběhl v galerii BKI-Praha Den otevřených dvěří – představení činnosti institutu pro široké publikum. Od 10 do 18 hodin měli všichni zájemci možnost prohlédnout si sál našeho institutu v Praze a v něm umístěnou výstavu, seznámit se více s činností i pracovníky BKI-Praha a také získat informační materiály o Bulharsku. Tento den byla ipestrá nabídka různých workshopů, které představovali pravidelně se konající kurzy našeho institutu. Proběhli dva umělecké workshopy pro děti, dva hudební workshopy – pro děti i pro dospělé, veřejná lekce bulharkých národníh tanců pro začátečníky a veřejná lekce bulharského jazyka pro začátečníky. Pro české diváky, kteří by zvolili Bulharsko jako turistickou destinaci, bylo určeno promítání filmu Kód věčnosti – dokumentární film, představující naši zemi.
Stovky lidí navštívili institut během Dne otevřených dvěří. Největší zájem bylprojeven k bulharské národní hudbě a k možnosti spa, ski a eko turistiky v Bulharsku.
Tradičně vysoký byl zájem i o možnosti dvolené, které černomoří nabízí.
Nemalký zájem vyvolal i kurz bulharského jazyka, zahájen v BKI-Praha. Zájemci o bulharštinu a komunikaci v tomto jazyce během cestování jsou! Mladí Češi neznají azbuku, pro ně je cyrilice ještě jedna „bulharská“ výzva.

V Praze byla představena výstava bulharských grafik
Výstava „Páté mezinárodní trienále grafiky Sofie 2007“ byla zahájena 14.ledna v galerii BKI-Praha. Představená sbírka je zahrnuta do programu Putovních výstav Kulturního institutu při Ministerstvu zahraničí Bulharské republiky. Skládá se z grafik autorů, mezi nimiž jsou Svilen Blažev, Stefan Božkov, Bujan Filčev, Nikolaj Maistorov, Simeon Venov, Elena Panajotova, Valentin Stačev, Milko Pavlov, Branko Nikolov, Maria Delimarinova.
Výstava již hostovala ve Štrasburku, Haagu, Helsinkách, Washingtonu a jinde.
Před pražským publikem dokázala i jiné, že bulharské vizuálně-plastické umění i v oblasti grafiky je v zahraničí ceněným bulharským „vývozním artiklem“.