Matky_BKI_homepage

Současná bulharská spisovatelka Teodora Dimova již podruhé navštíví Prahu. Knihu společně s autorkou představí překladatel románu David Bernstein, Marcel Černý a nakladatel Petr Štengl. Literární večer spolupořádají Bulharský kulturní institut v Praze a Památník národního písemnictví.

Premiéra románu bulharské spisovatelky TEODORY DIMOVÉ v českém překladu

Bulharská spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimova (1960) patří k nejznámějším, nejúspěšnějším, ale také čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným autorům. Literární talent zdědila po svém otci, bez nadsázky nejslavnějším spisovateli druhé poloviny dvacátého století, klasikovi bulharské literatury Dimitru Dimovovi (1909-1966), který se proslavil zejména obsáhlým románem Tabák, jehož filmová podoba obletěla celý svět.

Teodora Dimova si vydobyla místo respektované spisovatelky nejen na domácím poli, ale i v zahraničí. Její romány i dramata jsou vydávány nejen v německy, anglicky a francouzsky mluvících zemích, ale také např. v Chorvatsku, Maďarsku, Makedonii či Polsku. Na bulharských divadelních jevištích patří k nejhranějším autorům, její hry se běžně uvádějí i na zahraničních scénách. Za román Majkite (2005, Matky) získala ve Vídni prestižní Velkou cenu východoevropské literatury.

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.