DSCN9680

Výstava Slovanské knihovny Jordan Radičkov na českých divadelních scénách je součástí šířeji umělecky koncipovaného večera Čerkeské kroniky, pořádaného Velvyslanectvím Bulharské republiky v ČR a Bulharským kulturním institutem v Praze.

Prozaik a dramatik Jordan Radičkov (1929-2004) patří v Česku k nejpřekládanějším bulharským spisovatelům, autorkou většiny překladů jeho děl do češtiny je Hana Reinerová.

Radičkov byl však současně v 20. století u nás snad nejhranějším bulharským dramatikem. Jeho divadelní hry Sníh se smál, až padal, Mela, Pokus o létání, Košíky, My, vrabčáci a Lazařina byly uváděny v průběhu 70. a 80. let minulého století na předních divadelních scénách v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích či Olomouci. Na inscenacích pracovali významní čeští režiséři; jmenujme alespoň Karla Kříže, který uvedl v Liberci a po té Praze Radičkovovu Melu. Rovněž herecká obsazení byla tzv. špičková; např. v dramatu Sníh se smál, až padal v Laterně Magice Národního divadla v Praze hráli Ladislav Pešek, František Filipovský, Bohuš Záhorský, Jiří Sovák aj.

Výstava, jejíž autorkou je Ivana Srbková, zahrnuje bohatý fotografický materiál z těchto inscenací, divadelní programy a výběr z nejzajímavějších dobových recenzí z českého periodického tisku.

Zahájení výstavy dne 24. října, 18:00 hodin, galerie BKI-Praha.

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.