Začátkem roku 2021 se loučíme se stým výročím od navázání diplomatických vztahů mezi Bulharskem a Československem symbolicky dokumentární výstavou Bulharští Češi. Expozice představuje část „architektů“ mladého bulharského státu a odkazuje na dlouhodobé dobré vztahy mezi našimi státy.
Celkem dvacet šest panelů přináší bohatý textový a fotografický materiál, který odhaluje jen zlomek informací o životě a díle mnohých Čechů, kteří přispěli k rozvoji Bulharska po Osvobození v roce 1878. Podrobněji se výstava věnuje dvacítce Čechů, známých a pro Bulharsko významných osobností, kteří svým příběhem mohou dodnes inspirovat českou i bulharskou společnost. Mezi nimi jsou dr. Konstantin Jireček, první ministr osvěty, Ivan Mrkvička, Jaroslav Věšín a Josef Pitter, zakladatelé bulharského výtvarného umění, bratří Karel a Hermenegild Škorpilovi, zakladatelé bulharské archeologie, Jiří (Georgi) a Teodor (Bogdan) Proškovi, stavitelé, podnikatelé a autoři prvního územního plánu města Sofie.
Projekt Bulharští Češi nabyl v roce 2020 ještě dalšího rozměru – vydání knižní podoby, která získala cenu Zlatého lva za nejlepší vydavatelský projekt na výročních cenách Asociace Bulharská kniha.