Album doprovázející stejnojmennou výstavu představuje život a dílo architekta Josefa Schnittera, aktivního účastníka společenského a politického života Bulharska přelomu 19. a 20. století.
Myšlenka sestavit toto grafické album vznikla v roce 2019, kdy byl bulharský Plovdiv Evropským hlavním městem kultury. Realizovat ji a vydat knihu se povedlo letos – v roce 2020, kdy slavíme sto let od navázání diplomatických styků mezi Bulharskem a Českou republikou.
Luxusní trojjazyčné vydání na 135 stranách vypráví poutavý příběh života mladého Čecha, který se usadil a tvořil v Bulharsku, a je doplněn mnoha fotografiemi, které dokreslují představu o architektově práci ale i době, ve které tvoří svá emblematická díla.
Autorkou textu je prof. Maria Schnitter, architektova pravnučka, která album i osobnost Josefa Schnittera představí osobně pražskému publiku.
Vydání alba inicioval tým Bulharského kulturního institutu v Praze a na jeho realizaci se podílelo město Plovdiv, Státní archiv – Plovdiv, Státní vědecký program Kulturněhistorické dědictví, národní paměť a společenský rozvoj a Čestný konsulát ČR v Plovdivu.
Prof. Maria Schnitter obdržela magisterský titul z bulharské a ruské filologie, je profesorkou etnologie (antropologie náboženství), vedoucí katedry Teologie na Plovdivské univerzitě Paisij Chilendarský. Oblastí jejího vědeckého bádání je medievistika, antropologie náboženství. Získala specializaci v rámci nadace Alexandra von Humboldta na univerzitách ve Freiburgu, Würzburgu, Berlíně a Kolíně nad Rýnem. V letech 2000-2003 působila jako lektorka bulharského jazyka a literatury na Ústavu slavistiky na univerzitě ve Vídni. Je autorkou mnoha vědeckých publikací.