Načítání akcí

« všechny akce

MARTENICA A JAK JI UDĚLAT

Únor 27 @ 12:30 am - 3:30 pm

Navigace pro akce

Dílna

Dílna na výrobu martenic, kterou organizuje Bulharský kulturní institut, se letos uskuteční ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí, která je zařazena do sítě přidružených škol na seznamu UNESCO.

Léta jim jejich učitelka Krasimira Kolčeva martenice nosila, 1. března jím je rozdala a povyprávěla o krásném bulharském svátku. Letos budou mít žáci možnost si svou zručnost vyzkoušet na jejich výrobě z bílé a červené příze.

Dílna se uskuteční ve spolupráci s bulharskou střední školou Dr. Petra Berona v Praze.

1.března si Bulhaři vzájemně darují „martenici“ a všichni je hrdě nosí na klopě. Věří, že jim přinese zdraví a štěstí, protože je symbolem radostného očekávání přicházejícího jara. Tvoří je vlněná vlákna dvou barev – bílá a červená, kdysi symbolizovala panenskou čistotu a mužnou sílu. Jejich propletení představovalo harmonické spojení dvojice. Býval to vlastně amulet chránící před neplodností, a zdobil jen dívky a mladé ženy. Dnes je nosí všichni a to až do doby než uvidí čápa nebo první zelené listy stromů. Marteničku pak dají pod kámen nebo přivážou na rašící větev a celé keře nebo stromy zdobí červenobílé střapce.

Podrobnosti

Datum:
Únor 27
Čas:
12:30 am - 3:30 pm

Místo konání

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská
Valašské Meziříčí,

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.