Načítání akcí

« všechny akce

  • Tato akce již proběhla.

JOSEF PITTER. VÝBOR Z DÍLA.

Září 17, 2015 @ 8:00 pm - Říjen 25, 2015 @ 5:00 pm

Navigace pro akce

JOSEF PITTER. VÝBOR Z DÍLA. Reprezentativní výstava prací grafika Josefa Pittera.

Na letošní rok připadá 95. výročí založení bulharsko-československých diplomatických vztahů. K uctění této významné události připravuje Velvyslanectví Bulharské republiky společně s Bulharským kulturním institutem v Praze reprezentativní výstavu grafika Josefa Pittera.
Expozice, kterou otevřeme v září v Národní galerii v Sofii, zahrnuje okolo sto padesáti grafik, kreseb a akvarelů; cca pět rámů s užitou grafikou a informační panely. Celkem ne víc jak dvě stě prací, které budou vystaveny v přízemních prostorech bývalého královského paláce, kde se nyní nachází NG Sofie. K výstavě připravujeme trojjazyčný katalog (čeština, angličtina, bulharština), který zahrnuje 220 prací.
Připravovaná výstava zahrnuje díla, které daroval syn Josefa Pittera, výtvarník Vladimír Pitter, Nadaci 13. století Bulharska. Dnes je těchto více než tři sta prací součástí grafické kolekce Národní výtvarné galerie v Sofii. Výstava je doplněna o exponáty ze soukromé sbírky vnuka Josefa Pittera žijícího v Praze a cenné archivní materiály, jako jsou návrhy bankovek, kalendáře, fotografie s texty dokumentujícími Pitterovo působení v Sofii aj.
Josef Pitter přijel do Sofie v roce 1909, nastoupil na Státní umělecko-průmyslovou školu (bývalá Státní malířská škola) a do roku 1921 tam vedl katedru grafiky. Během těchto let se ze školy stala Státní výtvarná akademie. Mezi jeho žáky patří Vasil Zachariev, který po něm převzal i post vedoucího katedry, Petar Morozov, Nikolaj Rajnov a jeho bratr Stojan Rajnov a další významní bulharští malíři.
Výstavou poprvé v historii uctí bulharská kulturní veřejnost celistvé dílo Josefa Pittera.
Během listopadu 2015 bude výstava představena v Praze.

Podrobnosti

Zahájení:
Září 17, 2015 @ 8:00 pm
Ukončení:
Říjen 25, 2015 @ 5:00 pm

Místo konání

National Gallery of Art Sofia
nám. Knyaz Alexandr I. 1, Sofie, Bulharsko
+ Mapa Google

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.