tolda_front_cover

Kniha: Daleko od Toleda

(Далеч от Толедо, 2006)

Když byli Židé vyhnáni ze Španělska, rozutekli se všemi možnými směry a zakotvili také na území dnešního Bulharska. Nejinak tomu bylo v případě předků dědečka Ožungra, který v sousedské sounáležitosti s dalšími Židy, ale i Armény, Bulhary a Turky prožil na plovdivském předměstí celý svůj rozporuplný, leč svým způsobem šťastný život.

Aniž by Wagenstein opakoval banální a všeobecně známou skutečnost, že strom vyrůstá z kořenů a je na nich v největší míře závislý, působivě a s grácií skutečného vypravěče konstatuje, že z některých kořenů vyrůstá strom vhodný leda na klacky, ale jsou i takové, z nichž vznikají housle což v určitém smyslu platí i pro lidi.

Titul vyšel rovněž v zahraničí (mj. v Německu, Francii a Rusku), kde se těšil značné mediální pozornosti. V roce 2002 byl oceněn jako román roku Svazem bulharských spisovatelů a v roce 2003 získal mezinárodní literární cenu Prix AlbertoBenveniste.

 Autor: Angel Wagenstein

Život Angela Wagensteina (1922) by vydal na několik filmů. Narodil se v kosmopolitním bulharském městě Plovdivu, v rodině sefaradských Židů.Prožil tři revoluce a tři politické režimy. Scénárista, režisér, spisovatel, básník. Je autorem 50 scénářů k hraným, dokumentárním a animovaným filmům, natáčených v pěti zemích.

Vyrostl v Paříži, ale vrátil se do Bulharska. Vstoupil do mládežnické komunistické organizace a účastnil se odboje za Druhé světové války. Byl zajat, mučen a odsouzen k smrti, ale konec války přichází včas, aby ho zachránil.

Po skončení války vystudoval filmovou dramaturgii v Moskvě. Film „Hvězdy“ (1959, rež. Konrad Wolf), natočený, podle jeho scénáře, získal Cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. V roce 1980 byl předsedou poroty Berlínského mezinárodního filmového festivalu.

V 90. letech začíná psát romány a jedním z titulů je právě Daleko od Toleda. Jeho knihy byly přeložené do mnoha jazyků.

Bylo mu uděleno nejvyšší státní vyznamenání Bulharska – Řád Stará Planina.

 Překladatel: Oru Bernsteinová

Není profesionální překladatelkou. Její otec kdysi přijel z Bulharska, Česko si oblíbil a založil zde rodinu. Pár let před smrtí se svou manželkou oslavili zlatou svatbu.

Román „Daleko od Toleda“ si pan Bernstein přinesl z Bulharska a velice se mu líbil. Snažil se najít způsob, aby vyšel i v českém jazyce. Pak jeho dcera, Oru Bernsteinová těžce onemocněla a upadla do depresi. Podle jejich slov, jí kamarádka dala knihu do ruky, a pak Oru přemluvila, aby ji začala překládat. Práce na překladu trvala asi rok a pomohla jí, aby se dostala z nemoce i depresi.

„Je to nádherná knížka, plná poezie. Líbila se mi moc, jinak bych ji ani nepřekládala. Na začátku líčí společnost, která existovala před Druhou světovou válkou a jak se všechno změnilo s příchodem komunistů, jak všechno zničili. Smutné. Ústřední postava je úžasný člověk, výjimečná postava. Existují takoví lidé, jsou jako magnet. A on je právě takový.“

V době, kdy pracovala na překladu, odjela do Bulharska a seznámila se s autorem, Angelem Wagensteinem. „Je to výjimečný člověk a velice silně na mě zapůsobil. Patří k oněm lidem, kteří si dovedou každého získat. Byl velice vstřícný, báječný. Jednal se mnou, jako bychom se znali už dlouho, otevřeně a přátelsky. Jak práce na knížce, tak knížka samotná i autor mi toho mnoho dali. Je to zkušenost, za kterou jsem ráda.“

 Nakladatelství: Havran

Nakladatelství HAVRAN vzniklo koncem roku 2000 a první knihy vyšly již v roce následujícím. Hlavním záměrem redakce bylo a je předkládat čtenářům kvalitní publikace jak původní, tak překladové. Výchozí žánrové vymezení je ohraničené čtyřmi edičními řadami, které doplňují publikace vydávané mimo edice a pohybující se v širokém prostoru od původní autorské tvorby pro děti až po odbornou literaturu. Nakladatelství spolupracuje s předními českými historiky, překladateli, ilustrátory i grafiky.

 

Odkaz ke knize Daleko od Toleda,

kterou pro Vás připravil Bulharský kulturní institut:

Daleko od Toleda (.epub)

Daleko od Toleda (.fb2)

Daleko od Toleda (.mobi)

DalekoodToleda (.azw3)

Odkazy byly dostupné jen po dobu trvání projektu.

  • Věra Suchánková Květen 14, 2020 at 8:20 pm

   Dobrý večer,

   nepodařilo se mi stáhnout knihu DalekoodToleda (.mobi)

   V čem je problém, prosím?

   Děkuji za odpověď a zdravím
   Věra Suchánková.

   • bki Květen 15, 2020 at 10:11 am

    Napište mi na bki@bki.cz jaký formát (z těch čtyř, které nabízíme) byste chtěla a pošleme Vám link e-mailem.

Comments are closed.

Partneři

Svilen Todorov © 2014 www.st-concept.com All rights reserved.